Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Ředitel drůbežárny Kosičky: Zákaz venkovního chovu drůbeže je správný

14. 12. 2022

page.Name
Ředitel drůbežářského podniku v Kosičkách na Královéhradecku Jan Pozdílek považuje opatření Státní veterinární správy (SVS), jež zakazuje venkovní chov drůbeže, v současné situaci za rozumné. SVS zakázala v ČR od středy venkovní chov drůbeže kvůli rostoucímu počtu ohnisek ptačí chřipky.

Jde o nutnou prevenci, řekl dnes Pozdílek. Farma, která zásobuje trh vejci a patří k významným drůbežářským podnikům v Královéhradeckém kraji, musela chov nosnic loni na jaře kvůli nákaze ptačí chřipkou zlikvidovat. Drůbežárna má z 90 procent chov v halách, tedy z většiny izolovaný od venkovního ptactva.

"Ohniska přibývají, proto je toto preventivní opatření zcela na místě. Naprosto s tím souhlasím. Ptačí chřipka nás před dvěma lety výrazně zasáhla, zažili jsme to na vlastní kůži a žádnému chovateli bych to nepřál zažít. Jakoukoli prevenci v tomto ohledu proto vítám, něco se dělat musí," řekl dnes Pozdílek.

V Kosičkách bylo v prvních třech dubnových dnech loňského roku utraceno více než 170.000 slepic. Ačkoli byla nákaza zjištěna v jedné hale zhruba u 63.000 mladých slepic, které ještě nesnášely vejce, musely být utraceny i nosnice, u nichž se nemoc neprokázala. V roce 2021 šlo o jednu z největších likvidací drůbeže v jednom chovu při výskytu ptačí chřipky v ČR.

Chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov a tam, kde to není možné, maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Stejné opatření bylo naposledy vyhlášeno loni v listopadu.

V Česku bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm, uvedla SVS. Čtyři z ohnisek se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech šlo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka, uvedla SVS. Nových ohnisek podle veterinářů přibývá v celé Evropě.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce