Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Skiareály na východě Čech čekají na příjezd lyžařů, o Vánocích jich bylo méně

26. 12. 2022

page.Name
Obleva ovlivnila lyžování o vánočních svátcích ve skiareálu Špindlerův Mlýn v Krkonoších. Technický sníh i nadále ale umožnil udržet dobré podmínky. V dalších dnech se má ochladit. O svátcích byla lyžařská návštěvnost nižší. Uvedl to vedoucí areálu René Hroneš.

"V noci jsou teploty kolem nuly, aktuálně budou teploty i pod nulou, pista je na sjezdovkách speciálně po ránu přimrzlá a kvalitní i přes oblevu," řekl Hroneš.

Tři sváteční dny lyžovalo v areálu kolem 6000 až 9000 lidí. Otevřeny byly čtyři lanovky a většina sjezdovek. "Tradičně se ve vánočních dnech spíš nejezdí na hory až tak za lyžováním. Na sjezdovkách se denně pohybovalo kolem 2000 až 3000 lyžařů. Návštěvnost na sjezdovkách se teď velmi výrazně změní, přijíždějí klienti na silvestrovský týden," řekl Hroneš.

Ve SkiResortu Černá hora – Pec je v provozu přes 24 kilometrů sjezdovek na jeden skipas. Lyžování mají návštěvníci areálu k dispozici na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, v Černém Dole, ve Velké Úpě a Malé Úpě. Na sjezdovkách je od 40 do 60 centimetrů sněhu. Na vánoční svátky přijelo do areálů 6000 lyžařů a výletníků.

"Už v noci se má ve východních Krkonoších ochladit a od zítřka tak očekáváme zlepšení lyžařských podmínek na sjezdovkách. Dál se bude lyžovat v pěti areálech jako dosud. Lyžaři mohou využít bezplatné skibusy na páteřních linkách. Ve volném čase doporučujeme vyzkoušet nejvýše položené kluziště na Malé Úpě," řekla mluvčí areálu Zina Plchová.

V Dolní Moravě na Orlickoústecku je na svazích 30 až 80 centimetrů sněhu. V provozu jsou sjezdovky všech obtížností. "U nás se lyžuje ve výšce 1200 metrů nad mořem, to je sjezdovka na Slamníku a sjezdovka B, tam je kvalita na lyžování velmi dobrá. Je to vlhčí, protože pršelo, ale v noci mrzne," řekla marketingová manažerka skicentra Sněžník Jitka Kadlčíková.

Výletníci, kteří zavítají do Krkonoš, musí počítat s tím, že horní úsek kabinové lanovky na Sněžku je od 23. prosince kvůli větru mimo provoz. V Krkonoších se snížilo lavinové nebezpečí, od 25. prosince platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice, podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je 15 až 35 centimetrů sněhu, více ho leží závětrných svazích v odtrhových zónách a ve žlabech.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce