Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Fakultní nemocnice Hradec Králové zavádí povinnost používat respirátory

4. 10. 2022

page.Name
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové budou od úterý 4. října povinné respirátory ve všech vnitřních prostorách. Nemocnice reaguje na sílící epidemii koronaviru v Královéhradeckém kraji. Informoval o tom mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Opatření platí pro zaměstnance i pacienty, včetně jejich doprovodu či návštěv a bude v platnosti do odvolání.

"S ohledem na nárůst počtu onemocnění covid-19 v kraji a stoupající počet pacientů s covidem-19 hospitalizovaných ve FN Hradec Králové zavádíme plošné požívání respirátorů FFP2 ve všech vnitřních prostorách nemocnice. Důvodem je snížení rizika přenosu infekčních chorob," uvedl Sochor.

Hradecká fakultní nemocnice eviduje kolem pěti desítek hospitalizovaných pacientů s koronavirem, na začátku září bylo pacientů s covidem-19 kolem dvou desítek.

Ve všech nemocnicích v Královéhradeckém kraji včetně té fakultní se dnes podle zástupců hejtmanství léčilo s touto nemocí 64 pacientů, z toho deset bylo v intenzivní péči, před týdnem v pondělí jich bylo 38, z toho pět na JIP.

"Hospitalizovaní s koronavirem zpravidla přišli do nemocnic s jinými zdravotními potížemi a covid se u nich zjistil až testováním," řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Žádná plošná opatření v souvislosti s koronavirem zatím nezavádějí krajské nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. "Každá naše nemocnice si svou situaci vyhodnocuje zvlášť a zavádí případně lokální pravidla, jako jsou roušky při návštěvách, apel na návštěvy, aby nechodily do nemocnice, pokud mají příznaky respiračního onemocnění, nebo omezení počtu návštěvníků u jednoho pacienta. S těmito opatřeními ale pracují nemocnice již od léta, aktuálně nejsou v režimu nemocnic žádné změny," řekla dnes  mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V Královéhradeckém kraji epidemie koronaviru sílí, incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní na 100.000 obyvatel, má nejvyšší z celé ČR. K dnešku činilo v Královéhradeckém kraji 218, v pátek bylo na hodnotě 198 a před tím v pátek 171. V celé zemi na 100.000 obyvatel k dnešku připadlo za posledních sedm dní 170 nakažených, uvedlo na webu  ministerstvo zdravotnictví.

Počet nově zjištěných případů covidu-19 v kraji za posledních sedm dní stoupl o 20 procent. Testy za tuto dobu v kraji odhalily 1202 nákaz, před týdnem za sedm dní 1000 a předtím 809, uvedlo ministerstvo.

V kraji se nákaza nejrychleji šíří v okrese Hradec Králové, naopak nejméně na Jičínsku. Na Hradecku za posledních sedm dní přibylo na 100.000 obyvatel 279 nakažených, na Náchodsku 246 a na Rychnovsku 189. Podprůměrné šíření nákazy v kraji je v okresech Trutnov a Jičín. Na Trutnovsku bylo za sedm dní zjištěno 168 nakažených na 100.000 obyvatel a na Jičínsku 156, uvedlo ministerstvo.

Od začátku pandemie se v kraji nakazilo covidem 221.254 lidí, tedy více než 40 procent obyvatel regionu. Z nemoci se vyléčilo 217.734 lidí a 2215 jich zemřelo.

(ČTK)
Foto: Archiv redakce