Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj řeší, co dál se záchytnou stanicí. Ve hře je i externí provozovatel

31. 10. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj několik měsíců neúspěšně hledá model dalšího fungování protialkoholní záchytné stanice v Hradci Králové. Ve hře je i možnost, že provoz by zajišťoval externí provozovatel.

Opakovaně se kraji nepodařilo vybrat nástupce dosavadního dlouholetého ředitele Vlastimila Kyrala, který odchází do důchodu, funkci bude vykonávat maximálně do 31. prosince. Vyplynulo to z dnešního vyjádření radního pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK), který zastupitele o situaci kolem záchytky informoval. Hradecká záchytná stanice je krajská příspěvková organizace, působí v městské části Nový Hradec Králové a je jedinou v Královéhradeckém kraji. Loni provedla více než 1250 vyšetření a přijala zhruba tisíc lidí.

Hradecká záchytka je podle Finka jedinou v České republice, která není přímo napojená na zdravotnické zařízení, což by se mohlo změnit. Kraj vypsal 19. září soutěž na provozovatele. "Provoz se prodražuje a je obtížné ho zajistit. Jednáme jak s poskytovateli péče, tak s našimi oblastními nemocnicemi i s Fakultní nemocnicí Hradec Králové. Zatím se nám nepodařilo nalézt model, jak by záchytka mohla fungovat dál," řekl Fink. Podle zástupců kraje by také mohl skončit model krajské příspěvkové organizace.

Záchytná stanice má osm lůžek, na kterých se za rok vystřídá kolem 1200 lidí. Podle kraje to je dostatečná kapacita a o jejím rozšíření se neuvažuje. Provoz záchytky zabezpečuje devět zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, dále má protialkoholní stanice uzavřeny pracovní dohody s dalšími pracovníky, zejména lékaři.

Protialkoholní záchytnou stanici Královéhradeckého kraje od roku 1993 do června 2002 zřizovalo město Hradec Králové, poté přešla pod kraj. Roční rozpočet hradecké záchytky je v posledních čtyřech letech deset až 14 milionů korun, přes 90 procent tvoří příspěvek Královéhradeckého kraje.

Královéhradecká protialkoholní záchytná stanice spolupracuje s pardubickou záchytkou, vzájemně si pomáhají v době dovolených, svátků či v případě uzavření jedné z nich, například kvůli malování.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce