Pondělí

22. července 2024

Nyní

17°

Zítra

12°

Svátek má

Nezaměstnanost v hradeckém kraji v září stoupla na 2,9 procenta, je výš než loni

10. 10. 2022

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v září stoupla na 2,9 procenta ze srpnových 2,8 procenta. Poprvé v letošním roce nezaměstnanost vzrostla nad loňskou hodnotu. Loni v září nezaměstnanost činila 2,7 procenta. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Práci k poslednímu září v kraji nemělo 10.697 lidí, proti srpnu jich bylo o 250 více. Počet volných míst v kraji nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v září meziměsíčně klesl o 17 na 12.428 míst.

Jako každý rok dorazila v září do evidence úřadů práce hlavní vlna absolventů. Počet absolventů bez práce ke konci září v Královéhradeckém kraji vzrostl na 619 z 361 na konci srpna. Trh práce podle Úřadu práce ČR stále ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích, zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví.

V Královéhradeckém kraji ke konci září pracovalo 4055 uprchlíků z Ukrajiny, kteří byli pod takzvanou dočasnou ochranou. Jejich počet trvale roste, na konci srpna bylo v kraji zaměstnáno 3683 Ukrajinců pod dočasnou ochranou, na konci května jich bylo 2529. "Nejčastěji pracují jako pomocní pracovníci v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy nebo montážní dělníci výrobků a zařízení," sdělila ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Do Královéhradeckého kraje podle úřadů od začátku března přišlo přes 18.000 uprchlíků z Ukrajiny.

V posledním roce se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,5 do tří procent. Na nejvyšších třech procentech byla letos v lednu, nejnižších 2,5 procenta bylo v květnu a v červnu.

Nezaměstnanost v září stoupla proti srpnu ve čtyřech okresech z pěti. Na Náchodsku a Jičínsku stoupla o dvě desetiny procentního bodu na 3,7 procenta a 2,3 procenta. Rychnovsko a Trutnovsko vykázaly růst o desetinu procentního bodu na 1,9 procenta a 3,3 procenta. Na Královéhradecku nezaměstnanost stagnovala na 2,8 procenta.

Rychnovsko, kde trh práce ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, v září vykázalo čtvrtou nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 2,3 procenta byla devátou nejnižší hodnotou v zemi.

Královéhradecký kraj měl v září šestou nejnižší nezaměstnanost ze všech 14 regionů Česka. Nejnižší nezaměstnanost zůstávala s hodnotou 2,5 procenta v sousedním Pardubickém kraji. Nižší nezaměstnanost než Královéhradecký kraj ještě měly Jihočeský, Zlínský a Plzeňský kraj a kraj Vysočina.

V celém Česku stoupla nezaměstnanost meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta ze srpnových 3,4 procenta. "Skončily dovolené a firmy přijímají nové zaměstnance. Zaměstnavatelé rozjeli výrobu, i když se začínají projevovat obavy z dopadů vysokých cen energií. Svědčí o tom i meziměsíční a meziroční pokles počtu hlášených volných pracovních míst," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

(ČTK)
Ilustrační foto: Úřad práce ČR