Neděle

26. května 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Krajské asistenční centrum ukončilo provoz, odbavilo přes 18.000 Ukrajinců

8. 8. 2022

page.Name
V Hradci Králové dnes ukončilo provoz Krajské asistenční centrum pro Ukrajinu (KACPU) a začalo stěhování zázemí střediska. Centrum zajišťovalo na jednom místě, v krajské administrativní budově Na Okrouhlíku u autobusového terminálu, kompletní servis pro příjem uprchlíků. Od středy budou běžencům jednotlivé složky poskytovat služby na svých běžných pracovištích, především na Ulrichově náměstí v centru města. Uvedla to mluvčí hejtmanství Martina Svatoňová. Důvodem ukončení provozu KACPU bylo nízké vytížení centrálního pracoviště.

"Dnes odpoledne začalo stěhování zázemí KACPU, v provozu budou jednotlivá stanoviště znovu ve středu 10. srpna. Registrace uprchlíků bude od středy nadále tři dny v týdnu, a to v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00," řekla ČTK Svatoňová.

Krajská budova Na Okrouhlíku bude dále sloužit pro nouzové přečkání v případě příjezdu uprchlíků bez zajištěného ubytování.

Hradecké KACPU bylo v provozu od 2. března a dosud zaregistrovalo 18.092 občanů Ukrajiny, z toho 2673 získalo přes databázi hasičů ubytování. Koordinaci fungování celého krajského centra zajišťovali krajští hasiči, zároveň měli na starosti pracoviště zabezpečující náhradní ubytování pro uprchlíky.

Minulý týden hradecké KACPU odbavilo 183 lidí, týden před tím 204 a před tím 212 a 221 uprchlíků z Ukrajiny. Minulý týden získalo ubytování přes databázi hasičů 17 běženců zaregistrovaných ve středisku, před tím 43 a 24, vyplynulo z dat krajských hasičů.

Původní nepřetržitý provoz centra kraj kvůli klesajícímu zájmu postupně zkracoval. Centrum bylo od pondělí 11. července v provozu tři dny v týdnu, předtím fungovalo každý všední den.

Podle databáze krajských hasičů hradecké centrum zaregistrovalo v březnu 10.753 Ukrajinců, v dubnu 3136, v květnu 1856, v červnu 1307, v červenci 857 a za první dva srpnové týdny 183 lidí. Největší nápor středisko zažívalo v prvních týdnech po invazi Ruska na Ukrajinu 24. února. Například ve druhém březnovém týdnu středisko odbavilo téměř 3900 uprchlíků, tedy skoro 600 denně.

Do konce března hradecké KACPU fungovalo v Kongresovém centru Aldis, od 31. března sídlí v ulici Na Okrouhlíku. Centrum zabezpečovalo na jednom místě prvotní administrativní kontakt pro uprchlíky z Ukrajiny, zajišťuje registraci, sjednání zdravotního pojištění, potřebných dokladů a další agendu. Zároveň centrum Ukrajincům zařizovalo v případě potřeby umístění a dopravu do dočasného ubytování.

Na zřízení centra spolupracoval Královéhradecký kraj s Hasičským záchranným sborem Královéhradeckého kraje, Krajským ředitelstvím policie Královéhradeckého kraje, Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR (OAMP), Úřadem práce ČR, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, Diecézní katolickou charitou Hradec Králové, Oblastní charitou Hradec Králové a také se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje.

(ČTK)
Foto: Archiv redakce