Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Vesnicí roku Královéhradeckého kraje se stal Žďár nad Metují

20. 8. 2022

page.Name
Představitelé obce Žďár nad Metují na Náchodsku dnes oficiálně převzali ocenění za vítězství v soutěži Vesnice roku Královéhradeckého kraje. Obec bude kraj reprezentovat v celostátním finále, jehož výsledky budou vyhlášeny v polovině září v Luhačovicích. Do letošního ročníku soutěže se v Královéhradeckém kraji přihlásilo 13 obcí. Poslední dva roky se soutěž nekonala kvůli pandemii koronaviru.

Žďár nad Metují za posledních 25 let významně investoval do infrastruktury, především do rozvoje bydlení. V obci vyrostla nová čtvrť rodinných domů. "Podařilo se nám tím zastavit úbytek obyvatel a nastartovat jeho přírůstek. Před rokem 2000 zde žilo asi 420 obyvatel, dnes zhruba 680. Ve škole bylo jednu dobu jen 13 dětí, v současnosti až 55," řekl starosta Pavel Šubíř (nezávislý).

Díky příjmům z turistické ubytovny obec není závislá jen na daňových příjmech a dokáže si tvořit i finanční rezervy. Letošní rozpočet obce je na úrovni 18 milionů korun, zhruba třetina z nich jde na investice. Aktuální hlavní investicí obce je více než šestimilionová rekonstrukce bývalého hospodářského objektu na expozici zemědělství a řemesel a na zázemí pro potřeby obce.

"V současnosti pracujeme na digitalizaci obce a snažíme se připravit na energetickou krizi," uvedl starosta. Ročně se v obci koná více než desítka kulturních a společenských akcí. V katastru obce leží turisty vyhledávaná stolová hora Ostaš se skalními labyrinty.

Zlatá stuha spojená s titulem Vesnice roku přinesla Žďáru nad Metují do rozpočtu milion korun. Královéhradecký kraj obci přispěl na uspořádání dnešního slavnostního vyhlášení všech cen.

Na druhém místě v krajské soutěži Vesnice roku skončily Dobřany na Rychnovsku a na třetím Havlovice na Trutnovsku. Bílou stuhu za činnost mládeže udělila porota obci Ohnišov na Rychnovsku, zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí obci Pohoří na Rychnovsku a oranžovou stuhu za spolupráci obce se zemědělským subjektem má Stračov z okresu Hradec Králové. Dalších sedm zúčastněných obcí obdrželo cenu hejtmana.

V krajském i navazujícím celostátním kole se hodnotí koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost a další parametry. "Soutěž upozorňuje veřejnost na to, že rozvoj regionu není jen o těch velkých miliardových investicích, ale že stejně důležitá je snaha místních společenství nebo i jednotlivců," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Do soutěže se mohou každoročně přihlásit obce vesnického charakteru, včetně statutu města a městyse, které mají do 7500 obyvatel a zpracovaný strategický dokument rozvoje obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu. Obec se hlásí vždy jako celek.

V roce 2019 se Vesnicí roku v Královéhradeckém kraji stal městys Nový Hrádek na Náchodsku. Tehdy se do klání v kraji přihlásilo 12 obcí.

(ČTK)
Foto: broumovsko.cz