Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Žně v Královéhradeckém kraji skončily, výnosy jsou nejvyšší v zemi

29. 8. 2022

page.Name
Žně v Královéhradeckém kraji v minulých dnech skončily. Průměrný hektarový výnos obilovin meziročně vzrostl o 16 procent na 7,02 tuny a byl nejvyšší v České republice. Celostátní průměrný výnos činí 6,02 tuny z hektaru. Proti roku 2021 žně v Královéhradeckém kraji skončily zhruba o dva týdny dříve. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.

Celková sklizeň obilovin dosáhla 585.540 tun a meziročně byla vyšší o 25 procent. Kromě vyššího hektarového výnosu byl nárůst sklizně dán i tím, že farmáři v kraji zvýšili plochy oseté obilovinami o více než sedm procent na 83.364 hektarů.

U ozimé pšenice, která je nejpěstovanější plodinou v kraji, farmáři zaznamenali výnos 7,29 tuny z hektaru. Proti loňským 6,33 tuny z hektaru to představovalo nárůst o 15 procent. Ozimá pšenice letos tvořila 67 procent ploch s obilovinami v kraji. Meziročně vyšší výnosy zemědělci vykázali i u ostatních druhů obilovin.

Již před týdnem farmáři dokončili sklizeň řepky. Průměrný výnos řepky dosáhl 3,52 tuny z hektaru. Loni výnos řepky činil rovné tři tuny na hektar.

Oficiální zakončení žní a jejich bilanci plánují zemědělci z hradeckého kraje na 17. září na tradičních krajských dožínkách v Šimkových sadech v Hradci Králové. Zemědělci a potravináři z kraje na nich veřejnosti představí svou práci. Akci každoročně navštěvují tisíce lidí.

(ČTK)
Foto: archiv redakce