Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Hradecký kraj chce letos znásobit investice do silnic na 1,5 miliardy korun

16. 2. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj chce letos zdvojnásobit investice do obnovy silnic druhých a třetích tříd a mostů až na rekordních 1,49 miliardy korun. Loni kraj do rekonstrukcí silnic vložil 714 milionů korun. Uvedli to představitelé kraje. Za uplynulých pět let kraj do silnic investoval v průměru jednu miliardu korun ročně. Královéhradecký kraj spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

Letos kraj hodlá zahájit 29 nových silničních staveb s předpokládanou hodnotou 1,28 miliardy korun. Z loňského roku pak budou silničáři pokračovat v pěti stavbách za 211 milionů korun. "Představuje to modernizaci 50 kilometrů silnic a deseti mostů. Vedle celkových rekonstrukcí budeme opět dělat i souvislé opravy, takže objem prostředků do dopravní infrastruktury bude ještě vyšší," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Nejnákladnější letošní stavbou bude rekonstrukce tří takzvaných polských mostů na silnici mezi Horním Maršovem a Pecí pod Sněžkou za 179 milionů korun. Staré mosty ze 70. let minulého století jsou v havarijním stavu a stavbaři je zbourají a postaví nové. Doprava po jediné přístupové silnici do jednoho z největších krkonošských středisek bude u opravovaných mostů svedena na provizorní přemostění s kyvadlovým provozem.

Dalšími významnými letos zahajovanými stavbami budou třetí etapa rekonstrukce silnice II/285 z Jaroměře do Nového Města nad Metují za 164 milionů korun a první etapa opravy silnice II/300 z Trutnova přes Babí do Královce za 159 milionů korun. Asi 140 milionů korun půjde do opravy silnice II/280 z Libáně přes Dětenice směrem na hranice se Středočeským krajem. Zhruba 100 milionů korun kraj vloží do výstavby druhé etapy obchvatu Opočna, což je investice související s rozvojem průmyslové zóny Solnice - Kvasiny.

Oprav se dočká i řada zničených silnic třetích tříd, například mezi Nechanicemi a Hrádkem na Hradecku nebo mezi Starobuckým Debrným a Nemojovem na Trutnovsku. Silničáři chtějí také opravit silnici přes Lochenice na Hradecku či dokončit rekonstrukce silnic v Holovousech na Jičínsku.

Kromě rekonstrukcí zadaných krajem stavebním firmám se na opravách bude podílet i krajská společnost Údržba silnic Královéhradeckého kraje. "Na množství drobných výsprav má vyčleněno 108 milionů korun. Dalších 48 milionů půjde na souvislé opravy a investice souběžné s rekonstrukcí vodárenské infrastruktury a osm milionů je určeno na pokládku mikrokoberců," uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

Loni kraj zahájil 28 nových silničních staveb a stejný počet jich dokončil. Po pěti stavbách přešlo z roku 2020 a do roku letošního. Loni kraj opravil 44 kilometrů silnic a šest mostů.

Nejvýznamnějším zdrojem financování rekonstrukcí silnic bude i letos evropský Integrovaný regionální operační program (IROP), který by měl hradit zhruba polovinu letošních investic. Další významné peníze kraj čerpá od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a od státu v rámci podpory zóny Solnice-Kvasiny.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek