Pondělí

2. října 2023

Nyní

13°

Zítra

12°

Svátek má

Hradecký kraj chce letos znásobit investice do silnic na 1,5 miliardy korun

16. 2. 2022

page.Name
Královéhradecký kraj chce letos zdvojnásobit investice do obnovy silnic druhých a třetích tříd a mostů až na rekordních 1,49 miliardy korun. Loni kraj do rekonstrukcí silnic vložil 714 milionů korun. Uvedli to představitelé kraje. Za uplynulých pět let kraj do silnic investoval v průměru jednu miliardu korun ročně. Královéhradecký kraj spravuje zhruba 3300 kilometrů silnic druhých a třetích tříd.

Letos kraj hodlá zahájit 29 nových silničních staveb s předpokládanou hodnotou 1,28 miliardy korun. Z loňského roku pak budou silničáři pokračovat v pěti stavbách za 211 milionů korun. "Představuje to modernizaci 50 kilometrů silnic a deseti mostů. Vedle celkových rekonstrukcí budeme opět dělat i souvislé opravy, takže objem prostředků do dopravní infrastruktury bude ještě vyšší," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Nejnákladnější letošní stavbou bude rekonstrukce tří takzvaných polských mostů na silnici mezi Horním Maršovem a Pecí pod Sněžkou za 179 milionů korun. Staré mosty ze 70. let minulého století jsou v havarijním stavu a stavbaři je zbourají a postaví nové. Doprava po jediné přístupové silnici do jednoho z největších krkonošských středisek bude u opravovaných mostů svedena na provizorní přemostění s kyvadlovým provozem.

Dalšími významnými letos zahajovanými stavbami budou třetí etapa rekonstrukce silnice II/285 z Jaroměře do Nového Města nad Metují za 164 milionů korun a první etapa opravy silnice II/300 z Trutnova přes Babí do Královce za 159 milionů korun. Asi 140 milionů korun půjde do opravy silnice II/280 z Libáně přes Dětenice směrem na hranice se Středočeským krajem. Zhruba 100 milionů korun kraj vloží do výstavby druhé etapy obchvatu Opočna, což je investice související s rozvojem průmyslové zóny Solnice - Kvasiny.

Oprav se dočká i řada zničených silnic třetích tříd, například mezi Nechanicemi a Hrádkem na Hradecku nebo mezi Starobuckým Debrným a Nemojovem na Trutnovsku. Silničáři chtějí také opravit silnici přes Lochenice na Hradecku či dokončit rekonstrukce silnic v Holovousech na Jičínsku.

Kromě rekonstrukcí zadaných krajem stavebním firmám se na opravách bude podílet i krajská společnost Údržba silnic Královéhradeckého kraje. "Na množství drobných výsprav má vyčleněno 108 milionů korun. Dalších 48 milionů půjde na souvislé opravy a investice souběžné s rekonstrukcí vodárenské infrastruktury a osm milionů je určeno na pokládku mikrokoberců," uvedl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

Loni kraj zahájil 28 nových silničních staveb a stejný počet jich dokončil. Po pěti stavbách přešlo z roku 2020 a do roku letošního. Loni kraj opravil 44 kilometrů silnic a šest mostů.

Nejvýznamnějším zdrojem financování rekonstrukcí silnic bude i letos evropský Integrovaný regionální operační program (IROP), který by měl hradit zhruba polovinu letošních investic. Další významné peníze kraj čerpá od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a od státu v rámci podpory zóny Solnice-Kvasiny.

(ČTK)
Foto: Miloš Šálek