Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Nezaměstnanost v kraji v lednu vzrostla. Práci hledalo 11 143 lidí

8. 2. 2022

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v lednu vzrostla na tři procenta z prosincových 2,8 procenta. Byla tak nejvyšší od loňského dubna, kdy činila 3,1 procenta. Práci k poslednímu lednu nemělo 11 143 lidí, proti prosinci jich bylo o 521 víc. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v lednu meziměsíčně vzrostl o 682 na 12.910 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V porovnání s lednem roku 2021 nezaměstnanost v kraji klesla o tři desetiny procentního bodu z tehdejších 3,3 procenta.

Nezaměstnanost v lednu vzrostla ve čtyřech okresech z pěti. Výjimkou bylo Hradecko, kde nezaměstnanost stagnovala na 2,9 procenta. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Náchodsku, kde vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 3,9 procenta. Po Náchodsku následovalo Trutnovsko s nezaměstnaností 3,3 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost byla přes růst o dvě desetiny procentního bodu na 1,9 procenta stále na Rychnovsku, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Rychnovsko mělo po okresech Praha-východ, Praha-západ, Pelhřimov a Benešov pátou nejnižší nezaměstnanost v celém Česku. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 2,3 procenta bylo devátou nejnižší hodnotou v zemi.

Podle Úřadu práce ČR byl lednový nárůst nezaměstnanosti očekávaný. Projevil se postupný útlumu sezonních prací, a to zejména ve stavebnictví a v zemědělství. Do evidence úřadů práce přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání.

Volných míst v kraji bylo nadále více než nezaměstnaných. V okresním porovnání bylo volných míst více než nezaměstnaných na Rychnovsku, Královéhradecku a Jičínsku. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku počet lidí bez práce převyšoval počet volných míst. Nejvíce volných míst nabízeli ke konci ledna zaměstnavatelé na Královéhradecku, a to 4864. Představovalo to téměř 40 procent všech volných míst v kraji.

"Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně ve výrobě, v technických a dělnických oborech, ale také v sociálních službách či ve zdravotnictví. Zájem je o nové zaměstnance i v horských střediscích," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon. Zimní sezona má pozitivní vliv na pracovní trh v Krkonoších, kde ve službách vznikají stovky sezonních míst.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v lednu pátou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nižší měly s 2,6 procenta sousední Pardubický kraj, s 2,7 procenta Praha a s 2,9 procenta Zlínský a Plzeňský kraj. V celé ČR nezaměstnanost v lednu vzrostla na 3,6 procenta z prosincových 3,5 procenta.

(ČTK)
Ilustrační foto: Úřad práce ČR