Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V hradeckém kraji roste podpora Ukrajiny, některé instituce zvažují pomoc

22. 2. 2022

page.Name
V Královéhradeckém kraji přibývá institucí či organizací, které veřejně podporují Ukrajinu. Nejčastěji se to děje vyvěšením ukrajinské vlajky, některá města zvažují pomoc. Kolem ukrajinských hranic se v poslední době soustředila ruská vojska, v pondělí večer ruský prezident Vladimir Putin uznal dvě separatistické republiky na východě Ukrajiny. Rusko již v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.

"Královéhradecký kraj v návaznosti na dnešní události na svém oficiálním stožáru vyvěsil vlajku Ukrajiny jako projev solidarity a podpory obyvatel této východoevropské země," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Od dnešního rána vlaje také před hradeckým magistrátem. Město podle mluvčí Kateřiny Šmídové tím chce vyjádřit podporu ukrajinskému národu během posledních událostí, které narušily svrchovanost a celistvost Ukrajiny. Zároveň se hradecká radnice chce v nejbližší době spojit se starostou ukrajinského partnerského města Černigov a nabídnout pomoc.

"Se vším, co se děje na východě Ukrajiny, postupu separatistů, jejich podporovatelům a vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny, je třeba veřejně projevit nesouhlas. K Ukrajině má naše město historicky velmi blízko, máme oprávněné obavy o bezpečí obyvatel partnerského města Černigov, které je nedaleko ruských hranic," uvedl primátor města Alexandr Hrabálek (ODS).

O vyvěšení ukrajinské vlajky na oficiálním místě podle něj vedení radnice požádali i zástupci dalších klubů v zastupitelstvu. "Tento symbolický akt má podporu nejen u vedení města," dodal Hrabálek.

Od pondělí vlaje ukrajinská vlajka také nad Klicperovým divadlem v Hradci Králové. Klicperovo divadlo se podle jeho mluvčího Martina Sedláčka rozhodlo připojit k výzvě Asociace profesionálních divadel ČR a symbolicky podpořit nedotknutelnost území států vyvěšením ukrajinské vlajky na hlavní budovu divadla.

"Agresivní, výhružné a nebezpečné politické a vojenské aktivity Ruska nám připomínají nejtragičtější chvíle v moderních evropských dějinách. Je jediná cesta jak řešit jakékoliv spory mezi státy, a to jednáním v rámci práva. Myslíme na naše vynikající kolegy v Rusku i na Ukrajině, mezi nimiž máme řadu přátel. Nabízíme jim v případě nutnosti pomoc a podporu," uvedl Sedláček.

Dnes odpoledne plánují vyvěsit ukrajinskou vlajku také před budovou městského úřadu v Trutnově.

Univerzita Hradec Králové (UHK) na budově rektorátu v Rokitanského ulici vyvěsí ukrajinskou vlajku ve středu 23. února. Zároveň se situaci na Ukrajině bude věnovat jednání krizového štábu univerzity, které je pravidelně každý týden kvůli koronavirové pandemii. "Univerzita Hradec Králové aktuálně shromažďuje kontakty na akademiky a studenty ukrajinské národnosti, kterých by se mohla složitá situace v zemi a bude jim nabízet pomoc," řekl mluvčí UHK Jakub Novák.

(ČTK)
Foto: Královéhradecký kraj