Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Vítr na východě Čech opět lámal stromy a poškodil vedení vysokého napětí

19. 2. 2022

page.Name
Silný vítr v noci na dnešek na východě Čech opět lámal stromy a větve a na některých místech poškodil vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo v 16:00 ještě 280 domácností, většinu poruch se energetikům podařilo odstranit. Hasiči museli vyjíždět k několika desítkám zásahů. Kvůli silnému větru dnes také nejezdila lanovka na Sněžku. Mimo provoz byly dopoledne i lanovky v řadě lyžařských areálů.

Stromy hasiči odstraňovali například v Krouně a Vrbatově Kostelci na Chrudimsku, Velké Skrovnici na Orlickoústecku nebo v Borušově na Svitavsku. "V Pardubicích v ulici Do Nového vítr poničil střechu, museli jsme plechovou krytinu upevnit. Proti pátku je ale výjezdů méně," řekl ČTK operační důstojník krajských hasičů. Od pátečních 22:00 do sobotních 11:00 evidovali v Pardubickém kraji 86 událostí v souvislosti se silným větrem, nejhorší situace je na Pardubicku. V Královéhradeckém kraji bylo dnes kolem pěti desítek zásahů.

Kvůli spadlým stromům byly neprůjezdné některé úseky silnic. Hasiči již odklidili kmeny na komunikaci u obce Červená Voda na Orlickoústecku, uzavřená je dál silnice v obcích Svojanov a Trpín na Svitavsku. Polomy také zastavily provoz na trati v úseku Teplice nad Metují - Police nad Metují na Náchodsku, obnoven byl kolem 16:00.

Energetikům se v pátek podařilo opravit všechny poruchy na vedení vysokého napětí, v noci ale přibyly nové. "K 16:00 ještě evidujeme dvě poruchy na vedení vysokého napětí v Královéhradeckém kraji a asi 280 domácností bez energie," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Podle ní se dnes podaří všechny závady odstranit.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce