Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Návštěvnost skiareálů na východě Čech byla o víkendu průměrná

12. 3. 2023

page.Name
Víkendová návštěvnost hlavních lyžařských středisek na východě Čech byla průměrná. Do Krkonoš a Orlických hor přijelo méně lyžařů v sobotu, kdy bylo horší počasí. Přesto v Královéhradeckém a Pardubickém kraji lyžovaly o víkendu tisíce lidí, vyplývá z vyjádření zástupců areálů. Sněhové podmínky jsou podle nich stále dobré.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn o víkendu lyžovalo okolo 8000 lidí. "Návštěvnost o víkendu bych označil jako průměrnou. Dnes je nádherné počasí, a to se promítá i do vyšší návštěvnosti, než jaká byla v sobotu. V sobotu bylo větrno, střídavě oblačno, se sněhovými přeháňkami," řekl Adam Svačina ze špindlerovského skiareálu.

Do východokrkonošského SkiResortu Černá hora - Pec o víkendu vyrazilo zhruba 15.000 lyžařů a výletníků. Ve SkiResortu se lyžuje na více než 43 kilometrech sjezdovek, na sjezdovkách je 30 až 80 centimetrů sněhu.

"Víkendovou návštěvnost ve SkiResortu výrazně ovlivnilo počasí. Zatímco v sobotu bylo velmi větrno a sněžilo, v neděli bylo nádherné slunečné počasí, které si lyžaři užili na čerstvém sněhu," řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Východní Čechy v sobotu zasáhl silný vítr, sněžení bylo intenzivnější na horách. Horská služba v Krkonoších nedoporučovala hřebenové túry. Vítr v sobotu také zastavil oba úseky lanovky na Sněžku.

V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Při třetím stupni je lavinové nebezpečí značné a situace je označována za velmi zrádnou. Na hřebenech Krkonoš je 100 až 160 centimetrů sněhu. V Orlických horách na hřebenech je okolo půl metru sněhu. Podle horské služby by v pondělí mohlo klesnout lavinové riziko na druhý stupeň, uvedla na webu.

V Pardubickém kraji se lyžuje také ve středisku v Dolní Moravě na Orlickoústecku. O víkendu tam zavítalo celkem 2900 lyžařů. Podle ředitele rozvoje, obchodu a marketingu horského resortu Dolní Morava Tomáše Drápala šlo o průměrnou zimní návštěvnost.

"V sobotu byla návštěvnost necelých 900 lyžařů, zatímco dnes jsme už na 2000. Do sobotní návštěvnosti se promítlo také počasí, kvůli větru jsme museli zavřít horní část areálu. Na sobotní návštěvnost má obecně vliv také to, že se mění turnusy, lidé odjíždějí a najíždějí, většinou je tak návštěvnost vyšší v neděli," řekl Drápal.

Také podle něj jsou nadále lyžařské podmínky slušné. "Slunce, teplota minus dva stupně Celsia, na sjezdovkách je 65 centimetrů sněhu, dnes je to značka ideál," dodal Drápal

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce