Čtvrtek

23. května 2024

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Nezaměstnanost v kraji v únoru stagnovala, práci hledalo 12.246 lidí

8. 3. 2023

page.Name
Nezaměstnanost v hradeckém kraji v únoru zůstala na lednových 3,3 procenta. Práci k poslednímu dni v únoru nemělo 12.246 lidí, proti lednu jich bylo o 122 více. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v únoru meziměsíčně vzrostl o 91 na 11.811. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V celé Českém republice nezaměstnanost v únoru stagnovala na 3,9 procenta.

V porovnání s únorem 2022 nezaměstnanost v kraji stoupla o čtyři desetiny procentního bodu, loni v únoru činila 2,9 procenta. Počet nezaměstnaných byl v únoru meziročně vyšší o 1384. Na současné hodnotě 3,3 procenta byla nezaměstnanost v kraji naposledy na začátku roku 2021.

Nezaměstnanost v únoru stagnovala ve všech pěti okresech kraje. Nejvyšší nezaměstnanost 4,6 procenta byla na Náchodsku, jde o jediný okres s nezaměstnaností nad celostátním průměrem. Na Trutnovsku nezaměstnanost činila 3,7 procenta a na Hradecku 3,2 procenta.

Nejnižší nezaměstnanost 2,1 procenta byla nadále na Rychnovsku, kde pracovní trh dlouhodobě ovlivňuje závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách. Rychnovsko mělo šestou nejnižší nezaměstnanost v celé zemi. Výrazně podprůměrnou nezaměstnanost měl i okres Jičín, jehož 2,4 procenta byla osmou nejnižší hodnotou v zemi.

V minulých měsících v Královéhradeckém kraji v insolvenci skončil výrobce elektrokol BP Lumen z Úpice a také výrobce zdravotnických materiálů Batist z Červeného Kostelce. Obě firmy chtějí z úpadku vyjít reorganizací a podnikání udržet. BP Lumen má již reorganizaci schválenou věřiteli a povolenou soudem. Část pracovníků BP Lumen propustil a do května plánuje další propouštění, ze 75 lidí by mělo zůstat 50. Batist, který má v Červeném Kostelci asi 190 lidí, o povolení reorganizace usiluje.

 čtěte také: Soud povolil reorganizaci výrobce elektrokol


V kraji po lednovém a prosincovém poklesu opět přibylo zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou pod takzvanou dočasnou ochranou. Ke konci února v kraji našlo práci 4396 ukrajinských uprchlíků, zatímco na konci ledna jich bylo 4342. Na konci listopadu v kraji pracovalo dosud nejvíce 4588 uprchlíků. "Nejčastěji pracují jako pomocní montážní dělníci výrobků a zařízení nebo pracovníci v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy," uvedla pro ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Vývoj na trhu práce podle Úřadu práce ČR odpovídá ročnímu období. "Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je i po kvalifikovaných řemeslnících. Zároveň v horských střediscích pokračuje zimní turistická sezona," uvedl Úřad práce ČR.

V přijímání nových zaměstnanců jsou však zaměstnavatelé podle úřadu opatrnější než loni a zejména kvůli dražším energiím a surovinám se zaměřují na tvorbu finančních rezerv. "Současně se ale většina z nich snaží udržet stávající stavy zaměstnanců a neplánuje výrazně propouštění," uvedl úřad. V březnu by se měl na trhu práce projevit nástup sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v únoru sedmou nejnižší nezaměstnanost v ČR. Nejnižší nezaměstnanost s hodnotou tří procent byla ve Zlínském a v Plzeňském kraji. Nižší nezaměstnanost než Královéhradecký kraj ještě byla v Pardubickém kraji, v Praze, v kraji Vysočina a v Jihočeském kraji. Nejvyšší nezaměstnanost 5,8 procenta byla v Ústeckém kraji.


ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek