Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Tibetská vlajka v hradeckém kraji zavlaje před radnicemi, školami i na Sněžce

7. 3. 2023

page.Name
Povstání Tibetu proti čínské okupaci si v kampani Vlajka pro Tibet v pátek 10. března v Královéhradeckém kraji připomenou desítky radnic, škol a institucí. O den později v sobotu zavlaje tibetská vlajka také na Sněžce v Krkonoších. Vyplýtvá to z vyjádření zástupců samospráv, organizátorů a z webů institucí. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu a vyjádřit solidaritu s místními obyvateli.

Hejtmanství vyvěsí tibetskou vlajku na oficiální stožár Královéhradeckého kraje na Pivovarském náměstí v historickém centru Hradce Králové v pátek v 9:00.

"Tato kampaň je vzpomínkou na povstání tibetského lidu proti represím a čínské politice znevýhodňující Tibeťany v jejich vlastní zemi. Zejména v dnešní době je ale potřeba tuto kampaň vnímat v širším kontextu, a to zejména s ohledem na skutečnost už více jak rok probíhající vojenské agrese na území suverénní země nedaleko naší republiky," uvedl náměstek hejtmana pro Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). V pátek 24. února uplynul rok, co Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

Na oficiálním stožáru kraje tibetská vlajka visela v minulosti již sedmkrát. "Poprvé v roce 2013 a následně od roku 2017 pravidelně každý rok," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Před budovou hradeckého magistrátu bude tibetská vlajka vyvěšena v pátek 8:30. V sobotu 11. března zavlaje minimálně jedna tibetská vlajka tradičně také na nejvyšší hoře ČR na Sněžce. "Sejdeme se v poledne u informačního centra Veselý výlet v Peci pod Sněžkou, projdeme do Růžového dolu, ve 13:00 vyjedeme lanovkou na Růžovou horu, odkud vystoupáme na vrchol Sněžky. Tam budeme mezi 14. a 15. hodinou. Sestoupíme zpět přes Růžohorky do Růžového dolu, kde posedíme v pivovarské restauraci Bouda Máma. Přírodní podmínky jsou příznivé, ale připravte se na silný vítr a zledovatělý sníh," uvedl jeden z organizátorů akce Pavel Klimeš.

Výstup organizují senátor a předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas (za hnutí Senátor 21), krkonošské informační centrum Veselý výlet a organizace Češi Tibet podporují. "Stejně jako v minulých letech i letos dáme jasně najevo, že čínská okupace Tibetu ani jiné porušování lidských práv ve světě nám v České republice nejsou lhostejné. Tibetu se někdy říká střecha světa, a tak je jasné, že tibetská vlajka musí být i na Sněžce," uvedl Rabas.

Akce Vlajka pro Tibet probíhá v řadě zemí každý rok 10. března, kdy během povstání v roce 1959 zemřelo více než 80.000 Tibeťanů. Statisíce dalších zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

(ČTK)
Foto: Vlajka pro Tibet