Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Zimní sezona v hradeckém kraji byla průměrná a plná výkyvů, říkají vlekaři

16. 3. 2023

page.Name
Současná zimní sezona patří v hlavních lyžařských střediscích v Královéhradeckém kraji k těm průměrným. Z hlediska počasí byla plná výkyvů. Slibný začátek v úvodu prosince zkomplikovala od Vánoc do druhé poloviny ledna obleva, kterou částečně kompenzovala druhá část sezony, kdy se vrátila zima a podmínky zlepšil přírodní sníh. Za standardní považují sezonu také ubytovatelé, vyplynulo z ankety. Tento týden končí jarní prázdniny. V hlavních lyžařských střediscích v kraji je na sjezdovkách dostatek sněhu, předpokládají, že budou v provozu ještě tři týdny.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec může mít slabší sezona vliv na plánované investice, vyplynulo z vyjádření jeho zástupců. Dosavadní zimní sezonu hodnotí jako mírně podprůměrnou. Stále se tam lyžuje na víc než 40 kilometrech sjezdovek v šesti areálech.

"I proto je pro nás ekonomické hodnocení zimní sezóny předčasné. Každopádně aktuální sezonu výrazně ovlivnila tři týdny trvající silvestrovská a lednová obleva. To může mít určitý vliv na plánované investice, přesto bychom do příští zimy rádi například připravili nový úsek sáňkařské cesty z Černé hory tak, aby v horní části nekřižovala sjezdovky, či provedli výstavbu nového přivaděče pro zasněžování v Janských Lázních," uvedla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

V neděli bude SkiResort uzavírat níže položené areály a lyžovat se bude dál v Malé Úpě do 2. dubna a na Černé hoře a v Peci pod Sněžku určitě do Velikonoc.

Za průměrnou označili sezonu v největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn. "Sezona bude u nás pokračovat určitě do velikonočního pondělí 10. dubna, podmínky jsou stále dobré," řekl Adam Svačina ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

Areál zahájil zimní sezonu druhý víkend v prosinci, kdy byly dobré sněhové podmínky. "Oblevy přicházejí, ale tentokrát šlo o dlouhé období, kdy jsme přišli o velké procento zásob sněhu, které jsme na sjezdovkách měli. Museli jsme proto všechny sjezdovky znovu dosněžovat. Světový pohár (ve sjezdovém lyžování), který se konal 28. a 29. ledna, se ale díky štěstí a vynikající práci kolegů povedlo zrealizovat. Únor byl už běžný," řekl Svačina.

Zmíněná obleva podle starosty Špindlerova Mlýna a majitele ubytovacího portálu spindleruv-mlyn.com Martina Jandury negativně poznamenala také zájem o ubytování. "Na tuto zimu jsme se po všech těch covidech a ekonomických problémech těšili. V prosinci, včetně Vánoc a silvestra, to ale nebyla žádná hitparáda a pokračovalo to v podstatě až do 20. ledna. Špindl byl na dešti a byť se skiareál snažil, jak mohl, lidí přijelo méně," řekl Jandura.

K lepšímu se podle něj sezona obrátila až v druhé polovině ledna, kdy přibylo přírodního sněhu a také hostů. Návrat zimního počasí umožnil konání velkých sportovních akcí, které ve středisku byly koncem ledna. "Od té doby jel Špindl jako dobře namazaný stroj, a to až do konce února. Vrátili se zahraniční hosté, hlavně Poláci a Němci. Březen bývá ve Špindlu slabší. Druhá polovina sezony tak přispěla k tomu, že můžeme o zimní sezoně 2022/2023 hovořit z hlediska ubytování, jako o standardní, průměrné," řekl Jandura.

Ve Skicentru Říčky v Orlických horách zahájili sezonu okolo 12. prosince. "Sezona začala nádherně, mrzlo, chumelilo. Bohužel před Vánocemi přišla obleva. V první polovině ledna obleva pokračovala, v tu dobu to bylo na hraně. Kdyby pokračovala, museli bychom areál uzavřít, k tomu ale nedošlo. Zhruba od 20. ledna došlo k ochlazení a postupně se areál vrátil do plného provozu," řekl Petr Kánský ze Skicentra Říčky v Orlických horách. Podle něj je současná zimní sezona plná výkyvů počasí. "Druhá polovina sezony to zachránila, sezonu tak hodnotíme jako průměrnou," řekl Kánský. Předpokládá, že areál bude v provozu do 10. dubna.

(ČTK)
Foto: archiv redakce