Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Hasiči - lezci měli náročný výcvik v průmyslových a přírodních terénech

14. 6. 2023

Hasiči - lezci měli náročný výcvik v průmyslových a přírodních terénech 11 snímků
Pád osoby do výtahové šachty, horolezec v nouzi na vrcholu skalní věže nebo paraglidista zaseknutý ve větvích stromu. To jsou tři příklady z osmi modelových situací, které nacvičovali hasiči - lezci v Náchodě a Adršpašsko-teplických skalách. Akce se zúčastnila stovka záchranářů z hradeckého kraje. V tak velkém rozsahu se konala vůbec poprvé.

Akce byla pokračováním odborné přípravy hasičů se specializací pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou, a dalších hasičů. „Naším cílem bylo připravit modelové situace, které jsou sice náročné, ale odpovídají reálným scénářům a podmínkám, do kterých se můžeme během zásahu dostat. Připravili jsme osm stanovišť v přírodních a průmyslových terénech, kde měl tým složený z hasičů - lezců a hasičů provést záchranu osob vždy pomocí lanové techniky,“ uvedl Martin Špaček, krajský instruktor pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou.

Pro každou disciplínu byl stanoven časový limit. Důležitou součástí byla zpětná vazba, kterou dostal tým od pozorovatelů z řad instruktorů.

Úkoly plnilo devět hasičských týmů - v každé byli čtyři hasiči - lezci, dva hasiči a jeden figurant. Každý tým absolvoval denně čtyři fyzicky namáhavé disciplíny. Hasiči mohli využívat jen předem připravené technické prostředky, často se pohybovali v nepřístupném terénu bez využití mobilní požární techniky. Stanoviště v průmyslových terénech byla situována do objektu a okolí náchodské Tepny, další disciplíny plnily týmy kolem Teplic nad Metují a ve skalních městě na věži Járy Cimrmana, skalním masivu Společenské mrtvoly a pod rozhlednou Čáp.

Zadané úkoly
* Dělník pod zřícený stavebním lešením
* Muž spadlý do podzemní jímky na vodu
* Zfetovaný mladík v patře staré továrny
* Člověk spadl do výtahové šachty
* Horolezci v nouzi (šok a zranění)
* Turista se zraněním (kotník)
* Paraglidisté v korunách stromů

Součástí odborné přípravy bylo vybudování humanitární základny, která sloužila jako zázemí pro téměř stovku všech účastníků a organizátorů odborné přípravy. Hasiči si tak vyzkoušeli, jak by podobná základna fungovala v případně rozsáhlé mimořádné události. Zázemí vyrostlo v areálu koupaliště v Teplicích nad Metují.

(pac, tz-mgö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Michal Fanta, hasiči