Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Hradecký kraj má nasmlouváno dost ubytování pro nejohroženější uprchlíky

28. 6. 2023

page.Name
Královéhradecký kraji bude v souvislosti s novelou takzvaného lex Ukrajina od 1. července doplácet ubytování pouze těm uprchlíkům, kteří jsou označeni jako zranitelní nebo jim běží lhůta dočasné ochrany, řekli zástupci hejtmanství. Za zranitelné považuje zákon děti a mládež do 18 let, studenty do 26 let, osoby pečující o děti do šesti let, těhotné, seniory nad 65 let, handicapované nebo lidi pečující o handicapované. Měsíčně kraj vynakládá na ubytování uprchlíků v průměru 30 milionů korun, které mu následně proplácí stát. Hejtmanství očekává, že od července kraji klesnou náklady s tím spojené až o třetinu.

"Máme nasmlouváno dostatek kapacit pro ubytování těch nejohroženějších uprchlíků, kteří se na území kraje nachází," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Podle něj se kraj na začátek účinnosti novely připravoval od dubna. Postupně uzavřel nové smlouvy s poskytovateli ubytování pro uprchlíky. "Ještě do minulého týdne jsme ale čekali na případné změny a odeslali aktuální instrukce zhruba 70 ubytovatelům s tím, že od 1. července budeme doplácet ubytování pouze těm uprchlíkům, kteří jsou označení jako zranitelní, případně těm, kterým běží lhůta od udělení dočasné ochrany," řekl Červíček.

V Královéhradeckém kraji přes kontaktní místo prošlo od loňského března více než 23.000 uprchlíků z Ukrajiny. V současnosti kontaktní místo funguje na Ulrichově náměstí v centru Hradce Králové, přičemž týdně jim projdou desítky lidí. Nově příchozích uprchlíků je mezi nimi minimum. Více než 3000 ukrajinských uprchlíků je v regionu ubytováno přes systém humanitární pomoci, uvedl kraj.

Od července se podpora uprchlíků v Česku mění. Humanitární dávku mohou získat lidé s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce