Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

V hradeckém kraji třídí odpady nejlépe v Hostinném, Černém Dole a Malé Úpě

10. 6. 2023

page.Name
Odpady v Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídili lidé v Hostinném, Černém Dole a v Malé Úpě. Města a obce zvítězily v jednotlivých kategoriích 17. ročníku soutěže Čistá obec. Soutěže se v kraji účastní přes 400 obcí a měst, které jsou zapojeny v systému zpětného sběru obalů Eko-kom. Kritériem hodnocení je množství vytříděného odpadu v přepočtu na obyvatele a rok. Informovali o tom organizátoři soutěže, která se koná za podpory kraje.

Hostinné zvítězilo v kategorii měst nad 2000 obyvatel. Další místa obsadily Vrchlabí a Police nad Metují. V kategorii sídel od 300 do 2000 obyvatel se za krkonošským Černým Dolem umístil Adršpach z okresu Náchod a Horní Olešnice na Trutnovsku. V kategorii obcí do 300 obyvatel za krkonošskou Malou Úpou skončily Říčky v Orlických horách a Borovnička.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby využívají firmy dodávající na český trh balené zboží. Firma Eko-kom zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro více než 6170 obcí, možnost třídit má ve svých městech 99 procent obyvatel. Obce za třídění dostávají peníze.

V ČR podle údajů Eko-komu každý občan loni vytřídil v průměru 78 kilogramů odpadu, v porovnání s předchozím rokem zhruba o šest kilogramů více. Z dat firmy vyplývá, že pravidelně třídí tři čtvrtiny obyvatel, meziročně o dvě procenta více. Loni se navíc vyprodukovalo méně odpadů než v předchozím roce, zároveň se jich ale podařilo více vytřídit.

(ČTK)
Ilustrační foto: Petr Ticháček