Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Na hradeckém letišti bude 5. srpna první ročník letecké show Legendy nebes

30. 7. 2023

page.Name
Královéhradecké letiště bude v sobotu 5. srpna hostit první ročník nového modelu leteckého dne nazvaného Legendy nebes. Pilíři programu jsou dětský, letecký a hudební blok. Cílem je nabídnout atraktivní program všem věkovým kategoriím a obnovit tradici leteckých dnů v Hradci Králové. Pro návštěvníky se letiště otevře v 8:30.

"Milovníci letadel si budou moci prohlédnout na stojánce řadu letadel, která se následně představí v odpoledním leteckém programu," uvedl ředitel festivalu Legendy nebes a majitel firmy Heli Czech Jiří Podolský.

V leteckém programu se budou střídat ukázky moderních a historických letadel, jako jsou například MIG 15 UTI, první bitevní vrtulník na světě AH-1S COBRA, sovětský dvouplošník Polikarpov Po-2, Lockheed Electra L-10A, North American P 51D Mustang, legendární letoun Aero L-29 Delfín nebo Morane BB. Akrobacii předvede také mistr světa Martin Šonka a akrobatická čtyřka Flying Bulls Aerobatics Team a nebude chybět přelet bojové formace gripenů, uvedli pořadatelé.

Vrcholem celodenního programu bude, poprvé v Česku, noční letecká show. "Diváci tak budou určitě se zatajeným dechem sledovat jednak vystoupení polského vrtulníku BO-105, ale také šestičlennou motorovou paraglidingovou skupinu Flying Dragon Team," uvedl Podolský.

Letecký denní program začíná od 12:00 a noční Pyroshow ve 21:30. Během celého dne se zájemci budou moci proletět vrtulníkem a bude k vidění při statické úkazce letadel také řada leteckých exponátů. Hudební část leteckého dne nabídne od 16:00 kapely Všichni Svatí, Krucipüsk, ABBA Stars a AC/CZ. Dětský program bude již od rána.

Základní vstupenka na místě v den akce stojí 449 korun, parkovné v areálu letiště je za 170 korun na den. Děti do 12 let včetně a návštěvníci s platným průkazem ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Více informací je na webu. "Akce má i charitativní rozměr. Devět korun z každé prodané vstupenky bude věnováno královéhradeckému stacionáři pro handicapované Daneta," uvedl Podolský.

Pro veřejnost půjde v Hradci Králové letos o jedinou leteckou show. Přehlídka CIAF se na hradeckém letišti konala naposledy v roce 2019 a divácky atraktivní HelicopterShow se změnila na neveřejnou, přičemž letos se nekoná.

(ČTK)
Foto: legendynebes.cz