Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Průmyslové podniky v našem kraji zvýšily tržby o 9 procent a nabíraly lidi

9. 7. 2023

page.Name
Největší průmyslové podniky v Královéhradeckém kraji za první tři měsíce letošního roku zvedly v meziročním porovnání tržby o 8,7 procenta na 55,7 miliardy korun. Počet pracovníků průmysl v kraji zvýšil téměř o dvě procenta. Celá Česká republika vykázala růst tržeb v průmyslu za leden až březen o 17,3 procenta. Vyšší růst než hradecký kraj měl průmysl v osmi krajích. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. Statistika se v hradeckém kraji týká 132 firem s více než 100 zaměstnanci.

Počet pracovníků v podnicích sledovaných statistky v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 1,8 procenta na 46.450 lidí. Zvýšení počtu zaměstnanců ještě vykázaly průmyslové podniky v Praze, Jihočeském, Plzeňském a Jihomoravském kraji. V celé ČR počet pracovníků v největších průmyslových podnicích do konce března meziročně klesl o 0,2 procenta na 818.000 lidí.

Průměrné platy v průmyslu Královéhradeckého kraje meziročně vzrostly o 4,4 procenta na 39.607 korun. Celostátně se průměrný plat v průmyslu zvýšil o deset procent na 43.759 korun.

Statistika zachycuje firmy, které mají sídlo na území kraje. Nejsou v ní tak výsledky výroby v závodech mladoboleslavské automobilky Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí na Trutnovsku. Oba závody mají dohromady asi 10.000 lidí, jsou největším zaměstnavatelem v kraji. I mzdová úroveň v obou závodech je nadprůměrná.

Bez započítání závodů Škody Auto patří průmysl v Královéhradeckém kraji výší tržeb v Česku k podprůměru. Vyšší tržby z průmyslu než Královéhradecký kraj mělo v prvním čtvrtletí devět krajů.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce