Sobota

13. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Hradecký kraj rozdělí mezi venkovské prodejny přes 3,8 milionů korun

22. 4. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj rozdělí mezi 57 provozovatelů malých venkovských prodejen více než 3,8 milionu korun. Kraj finanční prostředky získal prostřednictvím dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu Obchůdek 2021+, informovali zástupci hejtmanství. Podporu obdrží provozovatelé obchodů v obcích či jejich místních částech do 1000 obyvatel s jedinou prodejnou.

"Podpora malých místních prodejen je zásadním krokem pro zajištění občanské vybavenosti na venkově. Kromě nakupování často slouží jako místo pro setkávání místních obyvatel. Zvláště pro starší občany, kteří nemají tolik možností dopravy do velkých obchodů v okolních městech, jsou malé obchody v místě bydliště důležitou službou," uvedl radní pro regionální rozvoj, granty a dotace Adam Valenta (Piráti).

Mezi uznatelné výdaje pro využití dotace patří všechny finanční prostředky vynaložené v roce 2022 v období od ledna do října na zaměstnance, kteří se podílejí na chodu prodejny. Započítávají se také náklady na pronájem prodejny či skladu, vytápění, osvětlení, či služby související s provozem a údržbou prodejny, uvedl kraj. Do uznatelných nákladů lze zařadit i výdaje spojené s telekomunikačními službami a připojením k internetu či obsluhou bezhotovostních plateb a nově také na pořízení neinvestičního majetku do 80.000 korun.

"Z letošních statistik krajského úřadu vyplývá, že největší podíl žadatelů o dotaci představují především malá obchodní družstva a těsně za nimi se drží fyzické podnikající osoby. Na obchodní společnosti a obce pak připadají pouze jednotky podaných žádostí o dotaci," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Královéhradecký kraj loni rozdělil ze stejného programu mezi zhruba 40 provozovatelů venkovských prodejen celkovou částkou téměř dva miliony korun. Kraj se podpoře prodejen v malých obcích věnoval již před vznikem celostátního dotačního programu.

(ČTK)
Foto: Krajský úřad Královéhradeckého kraje