Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Noc kostelů v hradeckém kraji zpřístupní více než 80 kostelů a modliteben

18. 5. 2023

page.Name
V Královéhradeckém kraji se do letošní Noci kostelů dosud přihlásilo 87 církevních budov, jednou z nich je i vrchlabský kostel svatého Vavřince. Součástí budou prohlídky i kulturní program, uvedli na webu pořadatelé akce. Patnáctý ročník Noci kostelů se bude konat v pátek 2. června, jde o celorepublikovou akci. V letošním ročníku je v celém Česku přihlášeno více než 1680 kostelů a modliteben.

Ve stotisícovém Hradci Králové se zapojí 11 kostelů, v historickém centru města například katedrála Svatého Ducha, kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo kostel sboru kněze Ambrože. V celém okrese Hradec Králové to bude celkem 18 modliteben.

Například v kostele sboru kněze Ambrože Církve československé husitské nedaleko Ulrichova náměstí v centru Hradce Králové začne program v 16:30 za zvuku zvonů, budou následovat komentované prohlídky, koncerty i modlitba.

Jedenáct církevních objektů se zapojí do Noci kostelů v okrese Jičín, 22 na Náchodsku, 23 na Rychnovsku a 13 na Trutnovsku. Některé církevní budovy správci ještě mohou přihlásit. Konečný počet objektů může být tedy vyšší.

Do Noci kostelů se loni v Královéhradeckém kraji zapojilo 104 objektů, předloni 66. V roce 2021 akci negativně ovlivnila doznívající protiepidemická opatření kvůli šíření koronaviru.

Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 podle organizátorů akce překročila hranice a otevřely se také kostely a modlitebny na několika místech v Česku.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek