Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

V kraji se navzdory oblevě stále lyžuje na více než 20 kilometrech sjezdovek

5. 1. 2023

page.Name
Lyžařská střediska v Královéhradeckém kraji bojují za udržení provozu. Chybí přírodní sníh a neobvykle vysoké teploty znemožňují zasněžování. Skiareály v Krkonoších a Orlických horách nabízejí více než 20 kilometrů upravených sjezdových tratí, vyplynulo z dnešních informací lyžařských středisek. Na hřebenech Krkonoš je podle horské služby nesouvislá sněhová pokrývka. Sněžku dnes opět zasáhl vítr o síle orkánu. Větrno bylo i na hřebenech Krkonoš, kde vítr dosahoval rychlosti přes 70 kilometrů v hodině.

V největším krkonošském lyžařském areálu Špindlerův Mlýn je aktuálně v provozu osm z 18 sjezdovek, zhruba 12 kilometrů sjezdových tratí. "Nabídka pro lyžaře by měla být zachována ve stejném rozsahu i v následujících dnech. Na upravených sjezdových tratí je od 20 do 60 centimetrů sněhu," řekl Adam Svačina ze špindlerovského areálu. Za plného provozu areál nabízí 27 kilometrů sjezdovek.

Ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje na 11 kilometrech sjezdovek. "Otevřené sjezdovky zůstávají na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, ve Velké Úpě a na Malé Úpě. V Černém dole je od čtvrtka otevřená pouze dětská lokalita LIVE park s pojízdným kobercem, dětským vlekem a malou sjezdovkou. V parku vyučuje lyžařská škola SkiResort Live," řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Ve SkiResortu jsou podle ní nejlepší lyžařské podmínky v Peci pod Sněžkou. "V provozu zůstávají skibusové linky mezi Janskými Lázněmi a Pecí a mezi Velkou Úpou a Pecí pod Sněžkou," uvedla Plchová. SkiResort Černá hora - Pec za plného provozu na jeden skipas nabízí lyžování zhruba na 50 kilometrech upravených sjezdovek. V Krkonoších se lyžuje také v některých menších střediscích.

V provozu jsou v Královéhradeckém kraji nadále dvě velká orlickohorská lyžařská střediska v Deštném a Říčkách. "Sjezdové tratě máme otevřené dvě ze tří, je na nich od 20 do 40 centimetrů technického sněhu. Je to boj, teploty jsou vysoko. Předpokládáme, že v tomto režimu to udržíme i o víkendu a v dalších dnech. Na to, jaké je počasí, jsou podmínky pro lyžování na otevřených sjezdovkách slušné," řekl Petr Kánský ze Skicentra Říčky.

V Deštném v Orlických horách se lyžuje na dvou hlavních sjezdovkách, lyžaři mají k dispozici i propojovací louky, na kterých je technický sníh. "Přírodní sníh není už tři týdny a z toho technického nám ubyla polovina. Dvě hlavní sjezdovky jsou v dobrém stavu. Myslíme si, že je udržíme v provozu ještě relativně dlouho. Přerušili jsme večerní lyžování, denní provoz ohrožen není," řekl ředitel deštenského střediska Petr Prouza.

Na Sněžce dnes dopoledne dosáhl vítr, podle dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu hory, rychlosti okolo 130 km/h, tedy síly orkánu. Hranice orkánu je 118 km/h. Kvůli silnému větru dnes nejezdí horní úsek lanovky na Sněžku, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Vítr o síle orkánu byl na Sněžce i ve středu a několikrát i během prosince.

(ČTK)
Foto: screen webkamera Skiareál Špindlerův Mlýn