Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Zima se vrací. Lyžařské areály v hradeckém kraji opět rozšiřují nabídku

19. 1. 2023

page.Name
Návrat zimního počasí zlepšuje v Královéhradeckém kraji podmínky pro lyžování. Mráz opět umožňuje intenzivněji zasněžovat. V dalších dnech se proto nabídka pro lyžaře zřejmě rozšíří, vyplynulo z dnešních informací areálů. Na hřebenech Krkonoš je 20 až 60 centimetrů sněhu a platí nejnižší, první stupeň lavinového nebezpečí z pěti. V Orlických horách na Šerlichu bylo ráno pět centimetrů sněhu, informovala na webu horská služba.

V krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje v areálech Černá hora, Pec pod Sněžkou, Velká Úpa a Malá Úpa. Podle mluvčí SkiResortu Ziny Plchové by se o víkendu měla nabídka rozšířit na více než 14 kilometrů sjezdovek. SkiResort za plného provozu na jeden skipas nabízí lyžování na 50 kilometrech sjezdovek.

"Na horách se ochladilo, na hřebenech v tomto týdnu sněžilo a mráz umožnil, znovu začít zasněžovat. Ve SkiResortu intenzivně pracujeme na obnově sjezdových tratí, které měli lyžaři k dispozici na vánoční svátky. Postupně bychom rádi počet otevřených sjezdovek rozšiřovali," uvedla Plchová.

Na Černé hoře jsou nyní otevřené tři sjezdovky a od soboty 21. ledna se otevřou další dvě. K dispozici tam tak bude celkem 4,5 kilometru sjezdovek. "V Peci pod Sněžkou pracujeme na zlepšení kvality stávajících sjezdovek a otevření nových. Aktuálně se tu lyžuje na sedmi kilometrech sjezdovek," doplnila Plchová.

Ve Velké Úpě zasněžuje SkiResort sjezdovku Portášky. Zatím je tam pro lyžaře otevřená sjezdovka Modřín a lanovka Portášky v provozu pro pěší. Na Malé Úpě jsou nyní otevřené dvě sjezdovky, a to Pomezky a U Kostela.

V největším krkonošském lyžařském středisku Špindlerův Mlýn se lyžuje asi na 12 kilometrech sjezdovek. "Primárně dosněžujeme sjezdovky, které jsou v provozu. V příštích dnech má sněžit, takže teprve uvidíme, jestli třeba v neděli rozšíříme nabídku," řekl dnes Adam Svačina ze špindlerovského areálu. Za plného provozu areál nabízí 27 kilometrů sjezdovek.

V neděli začíná v Královéhradeckém kraji zimní olympiáda dětí a mládeže, jejímž centrem bude právě Špindlerův Mlýn. Akce potrvá do 26. ledna. Závody se budou konat od 23. ledna hlavně v areálu Medvědín, kde návštěvníci podle Svačiny budou muset počítat s částečným omezením.

Naplno jedou sněžná děla také ve velkých orlickohorských areálech v kraji, v Říčkách a Deštném. V Deštném se lyžuje v areálu Marta II na modré sjezdovce, ke které jezdí čtyřsedačková lanovka, a tak by to mělo zůstat i o víkendu. "Intenzivně zasněžujeme na všech sjezdových tratích, snažíme se vrátit sjezdovky opět do nejvyšší kvality. S rozšířením nabídky proto počítáme až příští týden. Musíme využít mrazy, abychom zasněžili," řekl Petr Prouza z deštenského areálu.

V Říčkách byl kvůli špatným klimatickým podmínkám v minulých týdnech zrušen mezinárodní lyžařský závod Skiinterkriterium, který se měl konat 20. a 21.ledna. "Provoz areálu bude tedy ve dnech plánovaného závodu bez omezení," uvedli na webu zástupci areálu v Říčkách.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Štefek