Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Harrachovské můstky projdou rekonstrukcí, začít by se mohlo na jaře

17. 11. 2023

page.Name
Skokanské můstky v Harrachově projdou rekonstrukcí za zhruba 40 milionů korun. Podle předsedy úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky Víta Háčka by se s pracemi mohlo začít na jaře příštího roku. Cílem je nabídnout možnost kvalitních tréninků a zároveň vrátit do Česka vrcholné akce. V dlouhodobějším horizontu je pak uspořádání společného mistrovství světa s Polskem.

"Ten stav je aktuálně takový, že předpokládáme, že na jaře se začne přestavovat. Předně jde o rekonstrukci a zvětšení stodvacítky," řekl Háček.

Na jaře nově dosazený šéf věří, že pak by se v areálu v Krkonoších mohly konat závody Kontinentálního či Světového poháru. "Nerad bych ale dával nějaké konkrétní termíny. I proto, že já tu věc neřídím. Ale co vím, tak takový je plán v horizontu dvou let. Nejde o desetiletý horizont," ujistil Háček.

Celkové náklady se mají pohybovat kolem 40 milionů korun, zdrojů bude několik. "Je tam město Harrachov, Liberecký kraj jako takový, je tam také účast Polska a Národní sportovní agentury," přiblížil Háček. Jak moc výrazná má být účast Polska, to nedefinoval. "Nejsem v těch konkrétních dohodách úplně zaangažovaný, takže cokoliv by byly z mé strany jen spekulace."

Zrekonstruovaná stodvacítka má být udržovaná a co možná nejvíce využívaná. "Počítá se s tím. Z toho vychází i ta základní myšlenka. V případě, že zrekonstruujete můstek, musíte zároveň zajistit jeho provoz, který přijde na miliony. Ten můstek se nestaví proto, aby se do Česka dotáhl nahodile Světový pohár. Sloužit má k tomu, aby se na něm mohlo trénovat. Velké akce by pak mohly posloužit, aby se český skok dostal zpět do povědomí veřejnosti," řekl Háček.

Věří, že i pro tréninkové účely bude mít velký potenciál. "Vzhledem k tomu, že se bude jednat o tak atypický velký můstek, mělo by to pomoct k jeho užívání zejména ve chvílích, kdy se budou blížit závody Světového poháru v letech. Protože obecně se na mamutích můstcích trénovat nesmí a pro skokany by to mohla být jediná možnost - zatrénovat si na relativně srovnatelném můstku," podotkl Háček.

Naopak jeden z pěti mamutích můstků na světě zůstává prozatím stranou plánů na vzkříšení harrachovského areálu. "Ta snaha jednoznačně směřuje k té stodvacítce, FIS (Mezinárodní lyžařské federace) to hodně podporuje. Pak má navazovat rekonstrukce malých můstků tak, aby to případně směřovalo k nějakému společnému česko-polskému mistrovství světa v roce 2031 a podobně," nastínil Háček.

Dlouholetá jednička mezi českými skokany Roman Koudelka zůstává v odhadu, zda si ještě někdy zaskáče na harrachovské stodvacítce, opatrný. "To je otázka," pousmál se čtyřiatřicetiletý reprezentant. "Všichni to berou jako hotovou věc, ale já jsem říkal, že dokud tam nebude ten můstek stát a nebude se z něj skákat, tak zůstávám nohama na zemi. Co jsem ale slyšel, je to opravdu na dobré cestě. A českému skoku by to neuvěřitelně pomohlo. Věřím, že se to dotáhne do zdárného konce," přál si Koudelka.

(ČTK)
Ilustrační foto: Krkonose.eu