Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Hradecká Fakultní nemocnice od prosince omezí neakutní plánovanou péči

16. 11. 2023

page.Name
Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK) s ohledem na odvolání souhlasu s prací přesčas ze strany části lékařů plánuje provoz od 1. prosince 2023 tak, aby byla v plném rozsahu zajištěna akutní, centrová a onkologická péče. Od 1. prosince na některých pracovištích nemocnice omezí část plánovaných operací a vyšetření. Omezen bude také provoz některých ambulancí, informovali dnes zástupci nemocnice. Pacienti, kterých se odložení operací či vyšetření týká, budou vyrozuměni telefonicky či písemně.

"O dalším postupu a termínech budou informováni na začátku roku 2024," uvedl mluvčí FN HK Jakub Sochor.

Fakultní nemocnice Hradec Králové je největším zdravotnickým zařízením ve východních Čechách, pracuje v ní přes 5000 zaměstnanců a má víc než 40 zdravotnických pracovišť.

O možném omezování neakutní péče v souvislosti s novelou zákoníku práce, s níž nesouhlasí někteří lékaři, jednají také v nemocnicích Královéhradeckého kraje. "Aktuálně probíhají jednání s lékaři, dopady na provoz v nemocnicích budeme znát v příštích dnech. V příštím týdnu pak budou jasné dopady v rámci jednotlivých oddělení," řekla dnes mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Královéhradecký kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice. Krajské nemocnice v regionu zastřešuje Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Holding je akciová společnost, jejímž je Královéhradecký kraj stoprocentním vlastníkem.

Novelu platnou od října kritizuje Sekce mladých lékařů České lékařské komory. Důvodem je, že zavedla až 832 hodin dobrovolné přesčasové práce za rok, což je proti dřívějšímu stavu dvojnásobek. Nespokojení lékaři požadují vrácení dobrovolné přesčasové práce na úroveň před letošním říjnem a zvýšení mzdy.

(ČTK)
Foto: archiv redakce