Sobota

2. března 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Stavbou roku Královéhradeckého kraje je trutnovská galerie EPO1

14. 11. 2023

page.Name
Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2023 získalo Centrum současného umění EPO1, které vzniklo ve více než sto let staré budově bývalé elektrárny v Trutnově ve čtvrti Poříčí. Investorem je společnost Kasper Kovo. Centrum EPO1 se stalo absolutním vítězem letošního 20. ročníku soutěže. Stavbaři, investoři a architekti do letošní ankety přihlásili rekordních 30 staveb, loni jich bylo 19.

Centrum EPO1 projektovala náchodská společnost Atelier Tsunami. Od roku 2020 největší českou soukromou galerii vybudovali trutnovský podnikatel Rudolf Kasper s manželkou Renatou. Slavnostní otevření bylo v květnu. Centrum EPO1 Kasperovi stavěli z vlastních peněz bez dotací či grantů.

Jde o víceúčelový pětipodlažní komplex v objektu z režného zdiva. Centrum současného umění EPO1 disponuje výstavní plochou 3400 metrů čtverečních. Objekt nabízí vnitřní výstavní plochy, open air expozici, ubytování pro umělce, kavárnu a administrativní část. Rozsáhlý objekt stojí ve výrobním areálu společnosti Kasper Group, která se zabývá strojírenskou výrobou a zpracováním dřeva.


Ocenění na slavnostním ceremoniálu v Tereziánském dvoře převzali (zleva) ředitel EPO1 Jan Kunze a architekti Aleš Krtička a Michal Ježek z Atelieru Tsunami.

Ocenění Stavba roku v kategorii dopravní a inženýrské stavby porota udělila lávce pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové. Stavba 103 metrů dlouhé a 5,7 metru široké lávky stála 175 milionů korun. Šlo o největší dokončenou investici města za poslední roky

Čestné uznání od odborné poroty získali tvůrci přestavby Husova náměstí v České Skalici. V kategorii občanské a bytové stavby získalo čestné uznání Centrum komplexní odborné podpory pro klienty se sluchovým postižením při VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova v Hradci Králové. Zvláštní cenu poroty obdržel Kulturní dům Kvasiny na Rychnovsku. Cenu ministerstva průmyslu a obchodu dostali autoři projektu Novostavba viladomů Dobruška Mírová.

Titul Stavba roku Královéhradeckého kraje 2022 loni získala přestavba nevyužité nemocniční budovy na domov seniorů v Opočně. V minulých letech tento titul získaly také rekonstrukce Galerie moderního umění v Hradci Králové, rekonstrukce hospitalu Kuks, Komenského most v Jaroměři, kabinová lanovka na Sněžku, Společenské centrum Uffo v Trutnově, areál krajského sídla Regiocentrum Nový pivovar nebo budova hradecké studijní a vědecké knihovny.

Pořadatelem krajské soutěže Stavba roku jsou vedle Královéhradeckého kraje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku.

ČTK
Foto: Miloš Šálek, archiv EPO1