Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

V hradeckém kraji se zapojilo do stávky různou formou přes 70 procent škol

27. 11. 2023

page.Name
V Královéhradeckém kraji se k dnešní celodenní výstražné stávce základních, středních i mateřských škol různou formou připojila většina školských zařízení. Podle odborů je účast škol v kraji více než sedmdesátiprocentní. Některé školy zavřely úplně, jiné omezily provoz. Protestu se účastní zhruba 40 ze 72 krajských školských organizací, z nichž úplně přerušilo provoz zhruba 35. Zřizovateli dalších desítek zapojených škol jsou města a obce. Informovali o tom zástupci škol, hejtmanství a odborů.

Školské odbory protestem usilují o více peněz pro školství na příští rok. Podle nich se do stávky v kraji zapojilo 545 školských zařízení.

"V tuto chvíli nemáme hlášeny žádné komplikace ať ze stran vedení škol či rodičů a veřejnosti," řekl v poledne mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Předseda královéhradecké krajské organizace školských odborů Zbyněk Kašpar dnes sdělil, že v kraji se zapojilo více než 400 školských zařízení, které omezily provoz nebo zcela zavřely. "Účast je více než sedmdesátiprocentní," uvedl Kašpar.

Stávky se účastnilo zhruba 1800 zaměstnanců krajských školských zařízení. "Mnoho organizací stávku podporuje, ale aktivně se nezapojí. Například dětské domovy v kraji svůj provoz omezovat nebudou," řekl dnes Lechmann.

Ve stotisícovém Hradci Králové byla dnes před 8:00 doprava výrazně klidnější než v pondělí bývá zvykem, víkendový režim panoval před zavřenými školami nebo před školami, které jsou v omezeném provozu, zjistila na místě ČTK.

Klidněji dnes ráno bylo také před hradeckou ZŠ a MŠ Jiráskovo náměstí. Zavřená je pouze tamní mateřská škola, základní je v omezeném provozu. "Napříč ročníky je tu dnes asi jen 20 dětí z celkového počtu 450. Provoz školy jsme zachovali, chtěli jsme vyjít vstříc rodičům, kteří nemají hlídání. Myslela jsem si, že toho využije více rodičů. Máme tu dnes poměrně hodně učitelů, 12," řekla ředitelka školy Martina Škultétyová.

Podle ní se ke stávce nepřipojila zhruba jedna třetina pedagogů, naopak kompletně se zapojili nepedagogičtí pracovníci a celá mateřská škola. "Neříkám, že všechny kroky ministerstva jsou v pořádku, ale lze protestovat jiným způsobem než stávkou. Forma protestu se mi nelíbí, je to proti mému přesvědčení," řekla Škultétyová.

V Hradci Králové se do stávky zapojilo 23 ze 31 škol a školských zařízení, která zřizuje město. Dvacet městských školských zařízení se zapojilo zcela a jsou uzavřená, ostatní se připojila jinou formou. Bez omezení jsou v provozu především mateřské školy.

Například ve dvacetitisícovém Náchodě se zapojily do stávky čtyři městské základní školy. Náchod zřizuje šest základních, sedm mateřských škol a ZUŠ a Středisko volného času Déčko. V patnáctitisícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku se zapojily čtyři školy zřizované městem, zcela uzavřeny zůstaly ZŠ Schulzovy sady a ZŠ 5. května.

Výstražná stávka škol je součástí širších protestů naplánovaných Českomoravskou konfederací odborových svazů.

(ČTK)
Ilustrační foto: Jiří Novák