Neděle

23. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Předvánoční lyžovačka. Na východě Čech přijely do skiareálů tisíce lidí

17. 12. 2023

page.Name
V Královéhradeckém kraji o víkendu vyrazily do lyžařských středisek tisíce lidí. Lyžuje se v Krkonoších, Orlických horách i v některých podhorských skiareálech, vyplynulo z dnešního sdělení zástupců středisek. Na hřebenech hor se upravují desítky kilometrů běžkařských tras. Podle krkonošské horské služby je na hřebenech nejvyšších českých hor 70 až 90 centimetrů sněhu.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn o víkendu lyžovalo více než 5000 lidí, více jich bylo v sobotu, řekla mluvčí špindlerovského skiareálu Vendula Kalenská. Lyžuje se zhruba na 15 kilometrech upravených sjezdovek, v plné sezoně středisko nabízí téměř 30 kilometrů sjezdovek.

"Podmínky jsou na začátek zimní sezony skvělé, na sjezdovkách je až metr sněhu. Dnes jsme byli navíc v inverzi, bylo slunečno. Stěžejní lanovky a sjezdovky jsou v provozu včetně nové sjezdovky na Medvědíně a rozšířených částí na modré ve Svatém Petru i na Vodárenské," řekla Kalenská.

Východokrkonošský SkiResort Černá hora - Pec o víkendu nabídl lyžování na 26 kilometrech sjezdových tratí. SkiResort nabízí za plného provozu na jeden skipas lyžování zhruba na 50 kilometrech sjezdovek v šesti areálech.

"Do SkiResortu vyrazilo o víkendu na předvánoční výlet, sjezdové lyžování nebo běžky víc než 6000 lidí. K dispozici měli 26 kilometrů sjezdovek v pěti areálech ze šesti," řekla dnes mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Od pondělí 18. prosince budou ve SkiResortu otevřeny tři areály, a to Černá hora, Pec pod Sněžkou a Malá Úpa. "Na Černé hoře se bude lyžovat na téměř osmi kilometrech, v Peci na 8,5 km a na Malé Úpě bude otevřená kilometrová sjezdovka Pomezky. V pondělí a úterý očekáváme ve východních Krkonoších slunečné počasí. Od středy se má znovu ochlazovat a mělo by se znovu lyžovat i na čerstvém sněhu," řekla Plchová.

V Krkonoších v lavinových lokalitách platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pěti, lavinami tam nejsou ohrožena obydlená místa, sjezdovky ani přístupové cesty.

Do denního provozu se v sobotu vrátila po pravidelné podzimní odstavce kabinová lanovka na Sněžku, kvůli silném větru horní úsek z Růžové hory nebyl v provozu. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 km/h, uvedli její zástupci na webu.

Lyžuje se také v Orlických horách, například do Skicentra Říčky na Rychnovsku přijelo o víkendu okolo 1400 lidí. "V sobotu byla kvalita lyžování dobrá, ráno byly sjezdovky přimrzlé, ale mlha. Dnes bylo počasí spíše jarní, přes den nad nulou a vykouklo i slunce. V sobotu jsme měli 700 až 800 návštěvníků, dnes 600 až 700, z hlediska návštěvnosti průměrný prosincový víkend," řekl Petr Kánský ze Skicentra Říčky.

(ČTK)
Foto: archiv redakce