Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

14°

Svátek má

Prezident Petr Pavel: Hradecký kraj se potýká s problémy jako ostatní kraje

5. 12. 2023

page.Name
Královéhradecký kraj se potýká s problémy jako ostatní kraje, například s dostupností primární péče v některých odlehlých částech, se stárnutím populace nebo s odlivem lidí. Při návštěvě kraje to řekl prezident Petr Pavel. Vyzdvihl ale péči o dopravní infrastrukturu, rozvoj i zdravotnictví, které není krajské, či účast kraje na podpoře sociální péče.

Sympatické podle Pavla je, že podobně jako například v Jihočeském kraji hradecký kraj nečeká na to, co stát a vláda připraví, ale sám hledá řešení. "To si myslím, že je naprosto zásadní, protože bez takto aktivního přístupu se určitě dál neposuneme i v takových věcech, které jsou a budou velice citlivé, jako je například rozpočtové určení daní," řekl prezident.

Také kvalita školství nebo zdravotnictví podle Pavla nesouvisí pouze s objemem peněz, které do systému natečou, ale s efektivní organizací. S tou podle prezidenta souvisí citlivá témata, která se budou muset dříve nebo později otevřít, jako jsou počet škol, poměr žáků ve vztahu k učitelům, ale i počet zdravotnických zařízení, lůžek či lékařů v přepočtu na počet občanů.

Pavel ráno navštívil Dětskou kliniku Fakultní nemocnice Hradec Králové, posléze jednal s hejtmanem Martinem Červíčkem (ODS), radou kraje či předsedy zastupitelských klubů.

Odpoledne prezident zavítal do hodinářských firem ELTON hodinářská a Bohematic v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Následně navštíví dětský domov v Sedloňově na Rychnovsku, kde by jej měli přivítat Mikuláš, čert a anděl, kteří dnes, v předvečer svátku sv. Mikuláše chodí nadělovat dětem.

Program prvního dne ukončil Pavel návštěvou Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce na Rychnovsku a debatou s místními v divadle v Červeném Kostelci na Náchodsku. Zítra prezident pojede na Broumovsko a Trutnovsko.

(ČTK)
Foto: Královéhradecký kraj