Pondělí

24. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Při Tříkrálové sbírce v hradecké diecézi vyjdou do ulic stovky koledníků

29. 12. 2023

page.Name
Stovky koledníků vyjdou v prvních lednových dnech do ulic měst a obcí na východě Čech, aby od lidí získali příspěvky do pokladniček Tříkrálové sbírky. Sbírka začne 1. ledna a potrvá do 14. ledna. Při posledním ročníku Tříkrálové sbírky letos v lednu v královéhradecké diecézi, která zahrnuje Královéhradecký, Pardubický a části sousedních krajů, lidé darovali rekordních 25,8 milionu korun, informovala Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

V Pardubicích sbírku zahájí ve čtvrtek 4. ledna v 09:30 na Pernštýnském náměstí, kde královským trojicím požehná pomocný biskup Josef Kajnek. Městem také projedou tři královny na koních a zazpívá Adéla Krátká s pěveckým sborem. V Hradci Králové dostanou koledníci požehnání na cestu v pátek 5. ledna v 08:00 v katedrále svatého Ducha.

Jako koledníci se do Tříkrálové sbírky zapojí školáci, skauti, farníci, rodiče s dětmi. Peníze budou vybírat do zapečetěných pokladniček. Přispět bude možné také prostřednictvím pevných kasiček v charitních zařízeních, kostelech, na úřadech či v obchodech, on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS.

Koledování doprovodí řada akcí, například koncerty a průvody, živé betlémy a různé hry. V Poličce na Svitavsku zahájí sbírku 6. ledna průvod s koňmi a živý betlém. V Jičíně připravují na 5. ledna dobrodružnou Cestu za třemi králi a v Letohradě na Orlickoústecku 13. ledna tříkrálový průvod. Tříkrálové koncerty zazní v Pardubicích, Brandýse nad Orlicí, Jaroměři, Ústí nad Orlicí, Trutnově, Jamném nad Orlicí nebo v České Třebové.

Výtěžek sbírky půjde na pomoc nemocným, handicapovaným a dalším potřebným především v regionech, kde se sbírka koná. Například na Královéhradecku a Pardubicku budou koledníci prosit o dar na podporu hospicové péče. Na Náchodsku, Jičínsku či Chrudimsku darované peníze půjdou na podporu charitní pečovatelské služby. Část výnosu sbírky poputuje na humanitární projekty do Indie.

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v České republice. Poprvé ji uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. O rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila po celé zemi.

(ČTK)
Foto: archiv redakce