Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

V Královéhradeckém kraji jsou povodňové stupně na více než 20 místech

26. 12. 2023

page.Name
V Královéhradeckém kraji byly ráno povodňové stupně na více než 20 místech. Hladina Labe překročila třetí, nejvyšší stupeň stupeň ve Vestřevi, na přehradě Les Království, ve Stanovicích na Trutnovsku a v Brodu na Náchodsku a také na Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Druhý stupeň byl ráno na čtyřech místech a na dalších nejnižší první, vyplynulo z údajů meteorologů. Rozvodněné řeky komplikují v kraji místy dopravu. Z důvodu zaplavení byly ráno uzavřeny silnice Albrechtice - Týniště nad Orlicí a Kostelec nad Orlicí - Suchá Rybná.

Na druhém povodňovém stupni byla ráno Úpa ve Zliči na Náchodsku, Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku, Cidlina v Novém Bydžově na Hradecku a Labe na přehradě Labská ve Špindlerově Mlýně. První povodňový stupeň byla ráno například na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku.

Zatímco hasiči 25. prosince v Královéhradeckém kraji vyjížděli celkem ke 127 událostech, z toho 109 bylo technických pomocí, které všechny souvisely s počasím a povodňovými jevy, dnes nové událost přibývají ve velmi malé míře, informovala dnes mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

"Nicméně na mnoha místech byli hasiči v terénu celou noc (na dnešek) a prováděli kontrolu vodních toků a čištění vodotečí. Naštěstí nebyla situace natolik vážná, abychom museli například plošně evakuovat obydlená území," uvedla Götzová.

Na první svátek vánoční hasiči v kraji pomáhaly s čerpáním vody, odstraňováním naplavenin z koryt řek, monitorovaly vodní toky nebo stavěli z pytlů s pískem protipovodňové hráze. Odstraňovali také spadlé stromy, které se mohou lámat vlivem silného větru, ale také se vyvrací v podmáčeném terénu.

"Vzhledem k nízkým srážkám, vyšším teplotám a pokračujícímu odtávání sněhové pokrývky očekáváme během dne v horních částech vodních toků pozvolný pokles vodních stavů a průtoků a velmi pozvolné odeznění povodňové situace," uvedl mluvčí Povodí Labe Jiří Petr.

V Královéhradeckém kraji má být přes den zataženo až oblačno, ojediněle přeháňky nebo déšť, na severu kraje a na horách srážky místy. K večeru a večer od severozápadu má být místy polojasno, v polohách nad 900 metrů srážky sněhové. Nejvyšší denní teploty budou od osmi do 11 stupňů Celsia, v Krkonoších také na nulou, do pěti stupňů, v Orlických horách čtyři až sedm stupňů. Vítr čerstvý jihozápadní až západní může v nárazech dosahovat rychlosti 55 km/h.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce