Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Nezaměstnanost v kraji v září stoupla na 3,1 procenta, práci nemělo 11.354 lidí

9. 10. 2023

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v září stoupla na 3,1 procenta ze srpnových tří procent. Loni v září nezaměstnanost činila 2,9 procenta. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V celé České republice nezaměstnanost v září zůstala na srpnových 3,6 procenta.

Práci k poslednímu září v kraji nemělo 11.354 lidí, proti srpnu jich bylo o 160 více. Počet volných míst v kraji nahlášených zaměstnavateli úřadům práce v září meziměsíčně klesl o 156 na 11.091 míst. Počet nezaměstnaných převýšil počet volných míst poprvé od letošního dubna.

Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,8 do 3,3 procenta. Na nejnižší hodnotě byla loni v říjnu a letos v červnu, nejvyšší byla letos v lednu a v únoru.

V září nezaměstnanost vzrostla na Hradecku, Jičínsku a Rychnovsku. Rychnovsko a Jičínsko mají přesto s 2,2 procenta nadále nejnižší nezaměstnanost v kraji. V celém Česku mají mezi okresy osmou a devátou nejnižší nezaměstnanost. Na Trutnovsku a Náchodsku nezaměstnanost stagnovala, na Náchodsku na v kraji nejvyšších 3,8 procenta.

Více volných míst než lidí bez práce je v okresech Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku je počet nezaměstnaných vyšší než úřady práce evidovaný počet volných míst.

Trh práce nyní podle Úřadu práce ČR ovlivňuje hlavně poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích, zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví. Současně začíná útlum sezonních prací. Příchod hlavní vlny nezaměstnaných absolventů na úřady práce vývoj v září nijak zásadně neovlivnil.

(ČTK)
Foto: archiv redakce