Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

13°

Svátek má

Za salmonelózu čelí královéhradecká restaurace pokutě 250.000 korun

21. 10. 2023

page.Name
Hygienici uložili čtvrtmilionovou pokutu provozovateli královéhradecké restaurace, jejíž desítky zákazníků měly na jaře zažívací potíže a u většiny z nich lékaři potvrdili salmonelózu. Uvedla to v pátek večer televize Nova, které to potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí. Věcí se zabývala také policie, případ odložila. Restaurace je podle televize stále zavřená.

"Provozovateli restaurace jsme udělili pokutu 250.000 korun," řekla Krejčí. Jde podle ní o jednu z nejvyšších pokut, kterou krajští hygienici kdy uložili provozovateli potravinářského podniku. Provozovatel se neodvolal, k pokutě se televizi nechtěl vyjádřit.

Zdravotní problémy po konzumaci jídla v restauraci mělo letos na přelomu března a dubna podle policie více než 116 lidí. Pravděpodobným zdrojem nákazy byla podle hygieniků v restauraci ručně vyráběná arašídová omáčka. Její vzorek však hygienici nemohli odebrat, po zjištění celé kauzy již nebyla k dispozici. Už dřív hygienici uvedli, že laboratorní testy salmonelózu potvrdily u více než stovky lidí.

Fakultní nemocnice Hradec Králové v souvislosti s případem poskytla péči více než čtyřem desítkám lidí s průjmovým onemocněním. Představitelé nemocnice na jaře uvedli, že šlo o netypický kmen Salmonelly Thompson, který se vyskytuje zřídka.

Zástupci dotčené asijské restaurace se krátce po incidentu na facebooku zákazníkům omluvili. Uvedli také, že restaurace už neotevře. Policie se případem zabývala pro podezření z přečinu ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti. Trestní stíhání ale nezahájila, protože nenašla konkrétního člověka, který zdravotní problémy zákazníků zavinil.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce