Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Poláci vyjeli autem pod Sněžku na borůvky, dostali pokuty 10 tisíc korun

29. 8. 2023

Poláci vyjeli autem pod Sněžku na borůvky, dostali pokuty 10 tisíc korun 4 snímků
Čtyři Poláci vyjeli v sobotu ráno osobním autem v Krkonoších na borůvky až na úpatí Sněžky. Na borůvky vyrazili do přilehlého klidového území rezervace, kde není vstup do volného terénu povolen. Jízdou Lvím dolem porušili zákaz vjezdu. Za porušení předpisů každý dostal pokutu 10 tisíc korun, řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

"Strážci KRNAP ve spolupráci s policisty jejich plány překazili," uvedl Drahný. U třech sběračů borůvek strážci zjistili, že se přestupku dopustili opakovaně. Proto sběrači z Krkonoš odjeli s pokutou v maximální možné výši 10.000 korun. Pokutu ve stejné výši dostal i řidič auta, a to za porušení zákazu vjezdu, uvedl mluvčí.

Ilegální sběr borůvek v Krkonoších býval v minulosti velkým problémem. Například v roce 2007 bylo zahájeno v souvislosti se sběrem borůvek více než 90 správních řízení. Profesionální sběrači, mnohdy z Polska, nešetrným sběrem masivně ničili porosty a rušili klid zvěře.

Správa KRNAP proto dříve opakovaně vyhlašovala zákazy vstupu asi na desetině rozlohy parku. V minulých letech ale problém podle KRNAP prakticky přestal existovat a od roku 2018 Správa KRNAP již omezení vstupu nevyhlašuje. "Víkendový případ je tak spíše výjimkou než pravidlem," uvedl Drahný.

Sběr lesních plodů pro osobní potřebu není v národním parku zakázán. "Lidé ale musejí respektovat všechna ostatní omezení, a to zejména zákaz vjezdu motorovými vozidly mimo hlavní silnice a zákaz vstupu do volného terénu v klidových území KRNAP," uvedl Drahný. Při sběru nesmí lidé ničit les či lesní podrost.

ČTK
Foto: Stráž přírody KRNAP