Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

14°

Zítra

15°

Svátek má

Srdečních selhání v kraji stále přibývá, spojené je hodně s vyšším věkem

15. 8. 2023

page.Name
Vyšší věk, dušnost, otoky kotníků. Tyto a další signály mohou naznačovat blížící se srdeční selhání. Tato nemoc postihuje stále více lidí. Jen v Královéhradeckém kraji jí podle odborníků trpí až 18 tisíc lidí s tím, že každý rok přibude až tři tisíce nových pacientů. Tento trend má tedy stoupající tendenci.

„Právě srdeční selhání je spojeno s vyšším věkem hodně. Dá se říci, že každý pátý člověk se v průběhu života s touto diagnózou potká. Čím bude přibývat starších lidí, tím je pravděpodobnější, že bude přibývat i srdečního selhání,“ potvrdil v rozhovoru pro srpnový magazín Salonky kardiolog Jiří Veselý, který je vedoucím ambulancí v Hradci Králové, Jaroměři, Náchodě a Broumově, na něž se mohou pacienti s příznaky srdečního selhání obracet o pomoc.

Důležitým faktorem, jak předejít komplikacím a v některých případech zachránit pacientovi život, je prevence. Kardiologické ambulance v tomto ohledu zajišťují základní péči spojenou s diagnostikou. Spolupracují i ​​se špičkovým kardiocentrem Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Experti s prudkým nárůstem případů srdečního selhání upozorňují, že v Královéhradeckém kraji není dostatečná kapacita specializovaných ambulancí, které o pacienty se srdečním selháním pečují.

To mimo jiné zaznělo i při nedávném Broumovském internistickém dnu, kde se sešly desítky odborníků na nemoci srdce. Právě rozšíření sítě těchto ambulancí by mohlo přispět k řešení situace. „U značné části pacientů se to dá zvládnout ambulantně, aniž by museli být hospitalizováni v nemocnici. Musí se tedy pro ně vytvořit ambulantní kapacita. Proto je na pořadu dne to, aby vznikly další ambulance, které by byly schopné pacienty se srdečním selháním zkontrolovat častěji než dnes,“ uvedl kardiolog Veselý.

Předejít srdečnímu selhání či infarktu, i když ne stoprocentně, může způsob života. To v praxi znamená více pohybu, méně stresu, nepřejídat se a předejít tak obezitě. Dalšími faktory vedoucími k nežádoucímu onemocnění jsou také vysoký krevní tlak, cholesterol a cukrovka. Neznalost vlastní diagnózy přináší totiž pacientům další významná rizika. „Proto by měli pacienti o své diagnóze vědět a léčit,“ doporučil kardiolog. Choroby srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v celé republice. A to je určitě alarmující konstatování.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: archiv EDUMED