Neděle

23. června 2024

Nyní

11°

Zítra

11°

Svátek má

Začala rekonstrukce budovy Pedagogické fakulty UHK za 410 milionů

7. 8. 2023

page.Name
Univerzita Hradec Králové (UHK) zahájila rekonstrukci památkově chráněné budovy pedagogické fakulty na náměstí Svobody. Kompletní rekonstrukce interiéru by měla vyjít na zhruba 410 milionů korun včetně DPH a hotová by měla být za dva roky. Univerzita zahájila rekonstrukci poté, co v červnu získala dohromady 60 milionů od Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové. Už dříve přislíbilo dotaci 271 milionů ministerstvo školství.

Na konci července předala UHK budovu pedagogické fakulty na náměstí Svobody stavební společnosti Chládek a Tintěra. V tu chvíli oficiálně začala kompletní rekonstrukce interiéru památkově chráněné budovy, která vyjde na víc jak 410 milionů korun včetně DPH. Hotovo by mělo být za dva roky. 

Pedagogická fakulta UHK sídlí hned v několika budovách po Hradci Králové. Památkově chráněná budova na náměstí Svobody je už nějaký čas zakonzervovaná. Od roku 2015 má sice budova novou fasádu včetně zateplení, interiér je však v havarijním stavu. Univerzita proto poslední roky řešila přípravu rekonstrukce. Nejprve získala příslib dotace ve výši 271 milionů korun od ministerstva školství. Vzhledem k růstu cen na stavebním trhu však UHK jen z vlastních zdrojů nemohla opravu doplatit. Pak by hrozilo zastavení projektu, ztráta dotace a odepsání dosud vynaložených nákladů.

UHK proto požádala o pomoc Královéhradecký kraj a město Hradec Králové. Letos v červnu nejprve rozhodli o udělení dotace ve výši 45 milionů korun krajští zastupitelé. "Rozhodli jsme se podpořit rozvoj UHK. Je potřeba, aby kraj pomohl své regionální univerzitě i ve chvíli, kdy se ocitá v souvislosti s investičními záměry v nelehké situaci," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). O pár dní později rozhodli o dotaci ve výši 15 milionů korun i městští zastupitelé. „Kompletní rekonstrukce objektu je zcela zásadní pro zajištění výzkumné, výukové a další činnosti pedagogické fakulty, která v rámci města a celého kraje hraje jednu z nejvýznamnějších rolí v oblasti vzdělávání učitelů. Proto považujeme za přirozené se na této investici jako zřizovatel základních škol částečně podílet,“ řekla k tomu hradecká primátorka Pavlína Springerová (HDK). V opravené budově budou moci pokračovat i různé aktivity pro hradeckou veřejnost, například kurzy celoživotního vzdělávání a další kulturní a vzdělávací akce.

UHK v posledních letech investovala do svého rozvoje desítky milionů korun. Loni dokončila rekonstrukci vedlejší budovy filozofické fakulty na náměstí Svobody za 216 milionů korun. Připravuje také další rozvoj univerzitního kampusu Na Soutoku.

UHK nabízí studium na čtyřech fakultách, na fakultě informatiky a managementu, přírodovědecké fakultě, filozofické fakultě a pedagogické fakultě. UHK studuje zhruba 6500 lidí plus zahraniční studenti.

Tomáš Kulhánek, ČTK
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Petr Doležal, Jakub Novák/UHK