Středa

24. července 2024

Nyní

14°

Zítra

11°

Svátek má

Krajským podnikatelem roku je výrobce palubek SECA Serafin Campestrini

21. 2. 2023

page.Name
Podnikatelem roku 2022 v Královéhradeckém kraji je Serafin Campestrini z dřevozpracující společnosti SECA Borohrádek na Rychnovsku. Firma má 150 zaměstnanců a zaměřuje se na produkci palubek, hoblovaných prken, latí a hranolů. Výsledky krajského kola soutěže v pondělí v Hradci Králové vyhlásili zástupci kraje a poradenské společnosti EY, která klání organizuje.

Serafin Campestrini stojí v čele firmy jako zástupce čtvrté generace v rodinném podniku Serafin Campestrini, který vznikl v roce 1915 v Rakousku. V Borohrádku rakouská firma působí od roku 1995, kdy koupila část areálu bývalého Technomatu a začala se stěhováním technologií z Rakouska. Aktuálně z Borohrádku denně putuje 14 kamionů se zbožím kromě Česka hlavně do Rakouska a dále do dalších středoevropských zemí. V roce 2021 firma vykázala při tržbách 1,34 miliardy korun zisk 80 milionů korun.

Porota kromě obchodních výsledků firmy SECA ocenila i její odkaz na tradici a vizi, s jakou ji Serafin Campestrini dále rozvíjí, zvláště s důrazem na udržitelnost. Firma v Borohrádku zpracovává dřevo bez zbytků. Hobliny lisuje do briket a pelet, ve vlastní elektrárně na biomasu otevřené v roce 2011 topí štěpkou a vyrábí vlastní proud. Odpadní teplo z elektrárny využívá k sušení řeziva a vytápění hal a kanceláří.

"Serafin Campestrini dokládá, že vedle dravých technologických a start-upových společností má v soutěži EY Podnikatel roku své nezastupitelné místo řemeslo a tradice," uvedla vedoucí partnerka společnosti EY v České republice Martina Kneiflová. Produkty z borohrádeckého závodu ze smrkového, borového a modřínového dřeva se používají na podlahy či obklady do interiérů, na fasády, podkladní rošty či pergoly. Na obnovu domů zničených předloni na jižní Moravě tornádem firma poskytla 20 kamionů střešních latí.

Titul EY Podnikatel roku v Královéhradeckém kraji byl dosud udělen čtyřikrát. V roce 2012 krajské kolo vyhrál ředitel a spolumajitel textilky Veba Broumov Josef Novák. V roce 2013 se držitelem titulu stal majitel textilky Juta Dvůr Králové nad Labem Jiří Hlavatý, který následně zvítězil i v celostátním kole. V roce 2019 ocenění získal majitel firmy na výrobu autodílů Josef Hronovský z Nového Města nad Metují.

Vítězové krajských soutěží postupují do celostátního kola. Výsledky národního finále a jméno vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2022 ČR budou vyhlášeny 28. února. Jde o mezinárodní soutěž, jejíž celosvětový vítěz se bude vyhlašovat v červnu v Monte Carlu.

(ČTK)
Foto: Královéhradecký kraj