Úterý

18. června 2024

Nyní

24°

Zítra

21°

Svátek má

Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v srpnu zůstala na třech procentech

8. 9. 2023

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji se v srpnu nezměnila a zůstala na červencových třech procentech. Práci k poslednímu srpnu v kraji nemělo 11.194 lidí, o 104 více než v červenci. Počet volných míst nahlášených zaměstnavateli úřadů práce v srpnu meziměsíčně klesl o 394 na 11.247 míst. Údaje o nezaměstnanosti dnes zveřejnil Úřad práce ČR. V celé České republice nezaměstnanost v srpnu vzrostla o jednu desetinu procentního bodu na 3,6 procenta.

V porovnání se srpnem roku 2022 nezaměstnanost v kraji vzrostla o dvě desetiny procentního bodu z tehdejších 2,8 procenta. Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,8 do 3,3 procenta. Na nejnižší hodnotě byla loni v říjnu a letos v červnu, nejvyšší byla letos v lednu a v únoru.

V srpnu nezaměstnanost stagnovala na Hradecku, Trutnovsku a Náchodsku, které mělo s hodnotou 3,8 procenta nadále nejvyšší nezaměstnanost v kraji. Růst o jednu desetinu procentního budu na shodných 2,1 procenta zaznamenaly okresy Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Rychnovsko a Jičínsko mají trvale nejnižší nezaměstnanost v kraji a také v celém Česku se řadí k okresům s nejnižší nezaměstnaností.

Počet volných míst v kraji pátý měsíc po sobě převýšil počet nezaměstnaných. Více volných míst než lidí bez práce je v okresech Hradec Králové, Jičín a Rychnov nad Kněžnou. Naopak na Náchodsku a Trutnovsku je počet nezaměstnaných vyšší než úřady práce evidovaný počet volných míst.

Trh práce nyní podle Úřadu práce ČR ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po dělnických profesích ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví. "Zájem je stále i o sezonní pracovníky v zemědělství, zahradnictví nebo v lesnictví. Čerství absolventi škol prozatím nezaměstnanost výrazně neovlivňují," uvedl Úřad práce ČR.

Počet zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou pod takzvanou dočasnou ochranou, v srpnu meziměsíčně vzrostl o 5,5 procenta na dosud nejvyšších 4986 lidí. Loni ke konci srpna úřady práce v kraji evidovaly 3683 zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny. "Nejčastěji pracují jako montážní dělníci výrobků a zařízení nebo v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy," uvedla pro ČTK mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. V celé ČR ke konci srpna pracovalo 113.890 uprchlíků z Ukrajiny, nejvíce jich bylo ve Středočeském kraji, a to 19.942.

V celostátním srovnání měl Královéhradecký kraj v srpnu šestou nejnižší nezaměstnanost v Česku. Nejnižší nezaměstnanost s hodnotou 2,6 procenta měl Jihočeský kraj. Za ním s hodnotami 2,7 až 2,8 procenta následovaly Zlínský kraj, kraj Vysočina, Pardubický a Plzeňský kraj. Nejvyšší nezaměstnanost 5,4 procenta byla v Ústeckém kraji.

(ČTK)
Foto: Jiří Štefek