Úterý

18. června 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

V projektu Obědy do škol bude v hradeckém kraji opět téměř 70 škol

3. 9. 2023

page.Name
Do projektu placení obědů školákům ze sociálně slabších rodin se v Královéhradeckém kraji pro nadcházející školní rok opět zapojilo téměř 70 škol. Odhadují, že podporu by mohlo dostat asi 730 dětí. Skutečnost však zřejmě podle dosavadních zkušeností hejtmanství bude nižší. V minulém školním roce podporu pobíralo 460 dětí. Hejtmanství má obavu, aby počet podpořených dětí neklesl kvůli úpravě způsobu administrace podpory.

"Celkem by do projektu mělo být ve školním roce 2023/2024 zapojeno 67 škol, z toho 15 krajských a 52 ostatních. Celkové požadavky podpory na následující dva školní roky činí 7,5 milionu korun, v programu je alokováno 11 milionů korun," řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. V minulém školním roce činila vyplacená podpora pro 460 dětí ze 69 škol dohromady 1,74 milionu korun.

Školami nyní uváděné počty dětí s možnou podporou jsou podle zkušeností kraje obvykle nadsazené. "Školy se totiž hlásí před začátkem školního roku na základě odhadu, nemají přesné počty dětí, které splňují nárok na podporu. Často raději odhadnou více dětí, než poté potvrdí úřad práce," uvedl Lechmann. Podporu dostávají děti, jejichž rodiče nebo zákonní zástupci pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi nebo se nacházejí v nepříznivé finanční situaci.

Proti minulým letům by skutečný počet dětí mohla podle hejtmanství snížit složitější administrace daná ministerstvem práce a sociálních věcí. Dříve školy podle hejtmanství dostaly hotový seznam dětí s nárokem na podporu od úřadu práce. Nově musí potvrzení z úřadu práce donést do školy sami rodiče. "Pro školy s větším počtem sociálně slabých je toto významné administrativní zatížení. Musí rodiče oslovit a vše s nimi vyjednat," uvedl Lechmann. Zejména pro malé školy by mohlo být složitější to, že nyní musí peníze jako dotaci získat přes krajský dotační portál DOTIS.

Takzvaný program Obědy do škol, který nabízí pomoc formou bezplatného stravování ve školních jídelnách a mateřských školách, v kraji funguje od školního roku 2017/2018. V nadcházejícím školním roce je program otevřený i pro střední školy. V minulých letech hradily 85 procent podpory fondy EU a 15 procent státní rozpočet. Pro nadcházející školní rok je finanční podíl EU 90 procent a kraje deset procent.

Kraj podporu, kterou administruje, považuje za přínosnou. "Máme zpětnou vazbu od škol, že děti, které díky projektu mohou chodit na oběd, se lépe začleňují do kolektivu, účastní se častěji odpoledních školních aktivit a celkově lépe prospívají," uvedl Lechmann.

Některé školy v kraji k začátku školního roku kvůli rostoucím nákladům zvýšily ceny obědů. Například v Hradci Králové ze 17 městských škol od září zdražují čtyři. "Patřily k těm, které doposud nezdražovaly. Dorovnaly ceny tak, aby se dostaly do průměru, jedná se o zvýšení ceny asi o dvě až šest korun na oběd na žáka," uvedla mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková. Ceny obědů v hradeckých školách se v průměru pohybují přibližně na 33 korunách pro žáky na prvním stupni a 35 korunách na druhém stupni.

Školy v Pardubickém kraji zdražování obědů pro nový školní rok nechystají. Většinou zvyšovaly ceny jídla loni, musely do obědového ceníku promítnout rostoucí ceny za potraviny a energie, řekli zástupci školských zařízení. Například základní a mateřská škola v Pardubičkách měnila platby za obědy loni dvakrát. Školní jídelna Ústí nad Orlicí vaří pro stovky žáků a studentů, od září ponechává ceny za obědy stejné.

(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com