Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

24°

Svátek má

Bílá věž síť proti sebevrahům nedostane. Město se nedohodlo s památkáři

5. 3. 2024

page.Name
Hradecká radnice vzdala svou snahu o zabezpečení ochozu Bílé věže. Ochranné sítě měly zabránit sebevrahům v tom, aby svůj život ukončili skokem ze 72 metrů vysoké dominanty města. Pod Bílou věží takto od roku 2016 vyhaslo pět lidských životů. Ještě bývalé vedení města proto přišlo s plánem na zabezpečení ochozu ochrannou sítí. Žádné z navrhovaných řešení ovšem neprošlo přes památkáře. Současné vedení města se proto nyní rozhodlo projekt ukončit.

O potřebě zabezpečit Bílou věž ochrannou sítí proti sebevrahům se v Hradci Králové hovoří už minimálně šest let. Když v únoru 2018 ukončil svůj život skokem z nejznámější hradecké dominanty 43letý muž, jednalo se o třetí takový případ za necelé dva roky. Jednatel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která je provozovatelem Bílé věže, Miroslav Franc tehdy řekl Hradeckému deníku, že instalace sítí bude nezbytná. "Je nám to opravdu líto. V tuto chvíli je kvůli vysoké frekvenci těchto případů jisté, že k instalaci sítí dojde. Kamerový systém takovému jednání nezabrání, maximálně informuje obsluhu věže, že se něco děje," řekl Franc před šesti lety. Od té doby zemřeli pod Bílou věží další dva lidé a o nutnosti pořízení sítí začali hovořit i politici. 

V roce 2021 schválili instalaci bezpečnostních sítí na ochoz Bílé věže hradečtí zastupitelé. „K zabezpečení této památky jsme museli přistoupit z toho důvodu, že se stále častěji stávala místem, kde se lidé rozhodli ukončit svůj život. Chceme těmto tragickým událostem v souvislosti s historickou dominantou Hradce předcházet, především ale musíme chránit nechtěné svědky těchto zoufalých činů dole v okolí věže,“ uvedl na začátku roku 2022 tehdejší primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Město v té době začalo hledat projektanta a investiční náměstek Jiří Bláha (ODS) odhadoval celkové náklady na necelý jeden milion korun. Hotovo přitom mělo být na přelomu let 2022 a 2023.

Snahu dotáhnout projekt do konce mělo po komunálních volbách i nové vedení města s primátorkou Pavlínou Springerovou (HDK). Investiční odbor navrhl celkem tři varianty technického řešení, jak by mohly sítě vypadat a být ukotvené. Jenže ani jeden z nich neprošel přes odbor památkové péče. Poslední měsíce radnice o sítích na Bílé věži neinformovala vůbec. 

Jak to tedy s projektem zabezpečení Bílé věže aktuálně vypadá, se minulý týden na jednání zastupitelstva zajímal Miloslav Nejedlý (ANO). Investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09) na jeho dotaz přítomné zastupitele informoval, že radnice celý projekt ukončila. "Ten proces jsme zdědili a snažili jsme se to dotáhnout k nějakému cíli. Nicméně ani po mnoha pokusech nedošlo ke shodě mezi projekční firmou, autory architektonického návrhu a odborem památkové péče. Investiční odbor byl přetížen neproduktivní prací, která nikam nevedla," popsal problém Řádek. Podle něj se vedení města jednomyslně rozhodlo, že celou investiční akci ukončí. Radnice prý nechtěla investovat další finance do projektu, jehož úspěšná realizace byla i nadále krajně nejistá. "Nemůžeme vždycky vše ovlivnit, protože odbor památkové péče je státní správou, nikoliv samosprávou města," konstatoval Řádek. Bílá věž tak nakonec zůstane bez zabezpečení proti sebevrahům, které mají některé dominanty jiných českých měst. Sítě fungují například na Černé věži v Českých Budějovicích.

Renesanční Bílá věž postavená mezi lety 1574 a 1585 je vysoká je 72 metrů. Vyhlídkový ochoz je ve výšce přes 50 metrů nad zemí. Ročně Bílou věž navštěvuje kolem 35 tisíc lidí. Za dobré viditelnosti nabízí výhled třeba až na vrcholky Krkonoš a Orlických hor.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Archiv Salonek