Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Mladí ajťáci z UHK zvítězili v celostátní soutěži IT projekt roku

29. 3. 2024

page.Name
Mladým ajťákům z Univerzity Hradec Králové se podařilo v celostátní konkurenci zvítězit v soutěži „IT projekt roku“. Cílem soutěže, kterou pořádá Česká asociace manažerů informačních technologií je ocenit nejlepší projekty vývoje a zavedení informačních technologií. Tříčlenný tým studentů 1. ročníku bakalářského programu Aplikovaná informatika na Fakultě informatiky a managementu UHK zvítězil s aplikací pro Královéhradecký kraj s názvem Výzkumná aplikace ke katalogu otevřených dat s využitím AI datakhk.tech.

Do letošního 21. ročníku se přihlásilo 14 projektů, z nichž sedmnáctičlenná odborná porota vybrala 8 finalistů, kteří v Praze projekt prezentovali. Tříčlenný tým z FIM UHK zvítězil s aplikací pro Královéhradecký kraj s názvem Výzkumná aplikace ke katalogu otevřených dat s využitím AI datakhk.tech.

„Cílem projektu bylo vytvořit aplikaci, která zjednoduší a zefektivní práci s datovými sadami otevřených dat Královéhradeckého kraje. Kraj je již publikuje v lokálním katalogu, avšak ten je limitován. Mezi zásadní výhody aplikace patří možnost výběru více datových sad najednou, jejich úprava před stažením a automatická aktualizace. Tyto požadavky výrazně usnadní uživatelům práci s datovými sadami, za efektivního využití umělé inteligence ve formě vyhledávače datových sad. Konverzace s AI je zachována po celou dobu používání aplikace. Přidanou hodnotou je skutečnost, že se může uživatel na hlavní stránce aplikace podívat, co aplikace umí a jak ji používat. Je možné si zobrazit informace nejen pro běžné uživatele, ale i pro vývojáře. Datové sady je možné vizualizovat formou 3D map,“ objasnil fungování aplikace student Tomáš Kubišta.

Tým na aplikaci pracoval přibližně půl roku a výhodou je mimo jiné, že je sestavena tak, aby byla použitelná i na další datové katalogy.

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: UHK