Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

V květnu bylo v hradeckém kraji bez práce 11.555 lidí, o 484 méně než v dubnu

10. 6. 2024

page.Name
Nezaměstnanost v Královéhradeckém kraji v květnu klesla na tři procenta z 3,2 procenta v dubnu. Úřady práce v regionu evidovaly 11.555 lidí bez práce, o 484 méně než v dubnu. Nabízených volných pracovních míst v regionu přibylo o 19 na 10.335. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Nezaměstnanost v celém Česku oproti minulému měsíci klesla na 3,6 procenta z 3,7 procenta.

Z evidence bylo vyřazeno 2027 uchazečů, o 136 méně než v dubnu. Na pracovní úřad se přišlo zaregistrovat 1543 lidí, o 251 méně než v předchozím měsíci. Loni v květnu byla v kraji nezaměstnanost menší, a to 2,9 procenta. Bez práce bylo tehdy 10.842 lidí a volných míst bylo 11.599.

Situace na trhu práce podle krajského Úřadu práce ČR nyní odpovídá ročnímu období, v plném proudu jsou sezonní práce včetně brigád. "Zatímco okresy Hradec Králové a Jičín jsou do značné míry okresy zemědělskými, v okresech Trutnov, Náchod i Rychnov nad Kněžnou je silný turistický ruch, a v obou těchto sektorech převládly sezonní vlivy," uvedl ředitel krajského Úřadu práce ČR Martin Horák.

Naopak průmyslové podniky napříč krajem jsou podle něj nyní v přijímání nových zaměstnanců opatrné, což brání většímu poklesu nezaměstnanosti. Úřad podle Horáka nyní sleduje výsledky přijímacích řízení na střední školy. "Připravujeme se po prázdninách pomoci těm, kteří neuspějí, mimo jiné i vhodnou nabídkou rekvalifikačních kurzů," uvedl.

Za posledních 12 měsíců se nezaměstnanost v kraji pohybuje v intervalu od 2,8 do 3,4 procenta, když na nejnižší hodnotě byla loni v červnu a nejvyšší byla letos v lednu a v únoru.

Úřad práce ČR připomněl, že květen a červen bývají tradičně měsíci s nejnižší mírou nezaměstnanosti. "Vedle sezonních prací, zejména ve stavebnictví, je dalším důvodem snížení postupný rozjezd letní turistické sezóny. Tento pokles však již není tak výrazný a dopadá na jednotlivé regiony ČR nerovnoměrně," uvedl úřad. V Královéhradeckém kraji jsou hlavními rekreačními oblastmi Krkonoše a Orlické hory.

Nezaměstnanost klesla ve všech pěti okresech kraje. Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v květnu na Náchodsku s 3,9 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla dvě procenta v okrese Rychnov nad Kněžnou. Rychnovsko, kde je hlavním zaměstnavatelem závod automobilky Škoda Auto v Kvasinách, mělo čtvrtou nejnižší nezaměstnanosti v ČR. Okres Jičín měl 2,1 procenta, což byla sedmá nejnižší nezaměstnanost v ČR.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v Královéhradeckém kraji v květnu 1,1 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Trutnovsku s 2,1 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst bylo na Rychnovsku, a to 0,6 uchazeče na jedno místo.

Počet zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny, kteří jsou pod takzvanou dočasnou ochranou, v květnu meziměsíčně vzrostl o 204 na 5001 lidí. Dosud nejvíce zaměstnaných uprchlíků z Ukrajiny bylo v kraji loni v říjnu, a to 5384. Ke konci května úřady práce v kraji evidovaly 524 uchazečů a 85 zájemců o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny.

Ve srovnání s ostatními kraji ČR měl Královéhradecký kraj spolu se Středočeským krajem v květnu sedmou až osmou nejnižší nezaměstnanost. Nejnižší nezaměstnanost 2,7 procenta byla v kraji Vysočina a v Praze. Nejvyšší byla v Ústeckém kraji, kde činila 5,9 procenta.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Královéhradeckém kraji v květnu 10.514.

(ČTK)
Ilustrační foto: archiv redakce