Pondělí

20. května 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Kraj ocenil své osobnosti. Mezi nimi byl i Aleš Suk či Jiří Flousek In memoriam

17. 4. 2024

page.Name
V souvislosti se slavnostním galavečerem v královéhradecké Petrof Gallery, z desítek nominací od představitelů kraje, městských a obecních samospráv i veřejnosti, bylo oceněno dvacet významných osobností regionu. Nominace zhodnotila Rada Královéhradeckého kraje a výběr schválili krajští zastupitelé.

Nejvyšší krajské ocenění získal Miroslav Wajsar, ředitel hospice v Červeném Kostelci, prvním v České republice, za dlouholetý a systematický rozvoj sociálních služeb v Královéhradeckém kraji. Oceněn byl také kardinál Dominik Duka za rozvoj duchovního života a kultury i další laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. „Jsem pyšný na to, že v našem kraji žijí nebo z našeho kraje pocházejí takové osobnosti, které svým úsilím, oddaností a nadšením, ale i každodenních prací a svým životem výrazně přispěly k rozvoji našeho regionu a přináší pozitivní změny i naději do života nás všech. Bylo mi ctí vyjádřit jim hlubokou úctu a vděčnost,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

Mezi oceněnými byly také osobnosti z Trutnovska. Za celoživotní vědeckou práci a ochranu přírody získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně In memoriam Jiří Flousek. O této osobnosti se hovoří jako o Legendě Krkonoš, která se maximálním způsobem zasloužila nejen o důkladný popis horské fauny, ale zásadním způsobem se také podílela na ochraně přírodních hodnot, a to už od 80. let minulého století. Po 40 let Flousek sledoval vývoj početnosti ptáků na trvalých sčítacích transektech.

Koordinoval desítky dobrovolných ornitologů při mapování ptáků Krkonoš, aby všechny výsledky následně sepsal do podoby bravurního Atlasu hnízdního rozšíření ptáků Krkonoš. Tato publikace je výjimečná už jen v tom, že se na jejím vzniku podíleli i odborníci z polské strany hor. Kromě toho dlouhodobě organizoval sčítání zimujících netopýrů ve štolách od Krkonoš až po Orlické hory. Ocenění převzala jeho manželka.

Za rozvoj tělesné zdatnosti a úsilí o uchování paměti Sokola byla oceněna Pavlína Špatenková, která téměř 50 let působí v Sokole ve Dvoře Králové nad Labem. Nyní zejména jako cvičitelka předškoláků a žactva, navíc jako trenérka gymnastiky a atletiky. Nacvičuje na všesokolské slety a podílí se na organizaci všech sokolských akcí. Je vzdělavatelkou dvorské T. J. a župy Podkrkonošské.

Dokumentuje také sokolský život a je dopisovatelkou regionálního tisku. Společně s Helenou Rezkovou dohledala a sepsala 160 válečných osudů sokolů z Královéhradeckého kraje, v roce 2018 vydaly knihu Nebylo jim souzeno žít. Podílí se na uchování historické paměti Sokola, pořádá pietní vzpomínky, odhalování Kamenů zmizelých členů Sokola, kteří zahynuli za 2. světové války.

Třetím oceněným z trutnovského regionu, který byl známý jako trenér olympioniků, je tělocvikář a milovník lyžování Aleš Suk, jenž získal ocenění za celoživotní rozvoj sportu a podporu sportovních talentů. Jako učitel na vrchlabské základní škole prokázal instinkt na velké talenty, které systematicky rozvíjel. Mezi jeho nejznámější a nejúspěšnější svěřence patří olympijští medailisté snowboardistka Eva Adamczyková, biatlonista Michal Krčmář nebo rychlobruslařka a hokejistka Karolína Erbanová.

Aleš Suk také vášnivě sbírá vše, co se zimními sporty souvisí, vlastní například největší sbírku vosků na lyže v Evropě a zhruba 300 párů lyží, přičemž jedny z nich patřily Bohumilu Hančovi, který tragicky zahynul při závodě v roce 1913. Stovky různých artefaktů jsou vystaveny v Muzeum lyžování v Dolní Branné, které Suk založil.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz