Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Odlehčovací služba s „chytrými byty“ za 96 milionů brzy zahájí provoz

25. 4. 2024

page.Name
V areálu Domova svatého Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem bude 6. května zahájen provoz nového objektu odlehčovací služby včetně tří „chytrých bytů“. Klienti v nich budou mít k dispozici moderní technologie navržené tak, aby lidem se sníženou schopností pohybu pomáhaly ovládat své okolí, například hlasem, očima nebo pohybem hlavy.

V budově budou byty, které jsou první v České republice pro vážně nemocné s roztroušenou sklerózou. Stavba začala na začátku minulého roku a celý projekt vyšel na 96 milionů korun, z toho stavba na 88 milionů a vybavení stálo osm milionů. Část nákladů na vybavení pokryje výtěžek z veřejné sbírky www.problbounemoc.cz, která by měla vynést 5,2 milionu korun. Dotace činí 87 milionů korun. Ceny jsou včetně DPH.

„Už jen čtyři dny zbývají do konce sbírky Chytré byty pro blbou nemoc. Abychom sbírku úspěšně uzavřeli a 6. května přivítali první klienty, zbývá vybrat 250 tisíc korun na dovybavení,“ řekla zástupkyně zařízení Lenka Šlezingrová. Pokoje jsou podle ní z většiny vybavené, zbývá doplnit už jen některé technologie. V novém třípodlažním objektu nazvaném Dům svatého Františka vzniklo devět pokojů se společenskou místností, prostory pro odbornou poradnu i specializovanou terapii. Z devíti bytů budou „chytré“ tři. „Cílem je klienty inspirovat a pomoci jim co nejdéle žít doma,“ uvedl mluvčí zařízení Jan Staněk.

V přízemí budovy je Centrum informačních technologií a alternativní komunikace, vodoléčba a ergoterapie. V prvním patře je sesterna, společenská místnost a pokoje pro klienty odlehčovací služby. Ve druhém patře jsou zmíněné tři „chytré byty“. „V nich se budou lidé s roztroušenou sklerózou učit pracovat s chytrými technologiemi, jako jsou například chytrá zásuvka nebo žárovka. Pomáhat jim budou naši zaměstnanci, kteří jsou zároveň uživateli těchto komunikačních zařízení," prozradila Šlezingrová.

Dům sv. Františka nabídne ročně 1225 hodin cvičení a poradenství až 200 klientům a jejich pečujícím osobám. Domov sv. Josefa v Žirči provozuje Oblastní charita Červený Kostelec a je jediným zařízením v zemi zaměřeným na poskytování péče lidem nemocným roztroušenou sklerózou v pokročilém stádiu nemoci. Domov v Žirči kombinuje pobytové služby s rehabilitacemi s pomocí nemocným u nich doma.

(ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: domovsvatehojosefa.cz