Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Turistické vlaky a autobusy v hradeckém kraji vyjedou v sobotu 27. dubna

24. 4. 2024

page.Name
Turistické linky veřejné dopravy Královéhradeckého kraje vyjedou v sobotu 27. dubna. Doplní nabídku pravidelných autobusových a vlakových spojů, informovalo hejtmanství. Posílí spojení do Krkonoš či Orlických hor. Většina sezonních linek skončí koncem září. Kombinace turistických autobusových a vlakových linek v letní sezoně, které objednává kraj, je letos novinkou. Několik let fungují sezonně cyklobusy a posílené vybrané vlakové spoje.

"Na základě rostoucího zájmu o veřejnou dopravu v kraji, zejména o turistické linky, jsme se rozhodli zahájit provoz vybraných autobusových a vlakových spojů již od konce dubna," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS). Cyklobusy začínaly provoz zpravidla koncem května.

Pravidelné spojení do východních Krkonoš rozšíří turistické autobusové spoje linky 394 z Náchoda přes Trutnov a Pec pod Sněžkou na Pomezní boudy a linky 495 z Hradce přes Dvůr Králové nad Labem, Trutnov a Pec na Pomezní boudy. Do středních Krkonoš posílí autobusové spoje turistická linka 491 z Hradce přes Kuks, Dvůr Králové a Hostinné na Špindlerovku na hřebeni Krkonoš. Na linkách 394, 491 i 495 mohou cestující využít zařízení pro přepravu jízdních kol.

Turistické cíle v Podkrkonoší nově propojí víkendové spoje na autobusové lince 536 Stará Paka – Nová Paka – Pecka – Bílá Třemešná – Dvůr Králové nad Labem. Od konce dubna pojedou vlaky na lince L3 v trase Jaroměř – Stará Paka – Semily – Turnov – Liberec ve dvouhodinovém intervalu po celý týden.

Posílení dopravy pro turisty se od soboty dočká také Český ráj, a to na vlakových linkách V50 z Jičína do Turnova a S36 z Mladé Boleslavi do Lomnice nad Popelkou. Vlakové spoje v západní části Českého ráje doplní autobusy linky 510 z Jičína přes Prachovské skály a Sobotku k hradu Kost.

Turisté se lépe dostanou také z Hradce Králové do Orlických hor. Rychlé spojení tam zajistí autobusová linka 193 z Hradce přes Dobrušku do Deštného v Orlických horách až na Šerlich. Linka 193 umožňuje přepravu jízdních kol.

Do údolí Divoké Orlice k pravidelným spěšným vlakům linky V2 přibude posilový spěšný vlak do Litic nad Orlicí s odjezdem z Hradce v 8:24. Zpět z Litic je nově přidaný odjezd do Hradce v 16:35.

Turisté se přes Adršpach na Náchodsku dostanou snadněji do Polska. Mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují bude spojení vlakovou linkou V33 v hodinovém intervalu s návaznostmi na vlaky linek V3 a V30 spojující Broumov s Náchodem a Hradcem Králové.

Návštěvu skalních měst na Broumovsku umožní v rozmezí jednoho dne provázaní autobusových linek 360 Adršpach – Teplice nad Metují – Police nad Metují a 363 Police nad Metují – chata Hvězda – Suchý Důl – Police nad Metují ve dvouhodinovém intervalu. Nabídku spojení k východišti turistických cest ke skalám doplní autobusová linka 361 z Police do Machova. Linka 361 vybranými spoji obslouží polský Karlów.

"Pro celodenní cestování doporučujeme využít síťovou jízdenku, která platí po celém území IDS IREDO a celý den, kdy byla zakoupena," uvedl Tomáš Jurček z krajského odboru dopravy. Síťová jízdenka pro jednoho stojí 200 Kč, pro skupinu až pěti lidí 490 Kč. Další informace jsou na www.dopravakhk.cz.

(ČTK) 
Ilustrační foto: Centrála cestovního ruchu HK kraje