Pátek

14. června 2024

Nyní

14°

Zítra

17°

Svátek má

Hradecký kraj rozdělí 4 miliony mezi mediky, kteří zůstanou pracovat v regionu

30. 5. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj pokračuje v podpoře studentů medicíny, kteří budou v regionu pracovat jako lékaři. Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje rozdělí v aktuálním akademickém roce čtyři miliony korun mezi 29 úspěšných žadatelů z řad studentů lékařství, uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Cílem je motivovat mediky k práci v jednom ze zdravotnických zařízení v kraji.

"Naším hlavním cílem je vyřešit nedostatek zdravotnického personálu, což je celorepublikový problém. Zaměřujeme se na lékařské obory, ve kterých je personální posílení nejvíce zapotřebí," sdělil krajský radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub).

Mediky kraj takto podporuje od roku 2016 a za tu dobu získal do nemocnic v regionu téměř 200 lékařů a lékařek. "Kraj podporuje stipendiem ve výši 150.000 korun studenty z oborů pediatrie, radiologie a zobrazovací metody, vnitřní lékařství, anesteziologie a intenzivní medicína, všeobecné praktické lékařství a neurologie. Stipendium 100.000 korun pak získají vybraní žadatelé z oborů chirurgie, psychiatrie, rehabilitační a fyzikální medicína a gynekologie a porodnictví," sdělil Lechmann.

Stipendium je pro studenty posledních ročníků studijního programu všeobecného lékařství z celé České republiky. "Vyšší částku nadační fond nakonec poskytne 23 úspěšným žadatelům a nižší částku získá dalších šest mediků. Celkově tak rozdělí přes čtyři miliony korun," uvedl Lechmann.

Podmínkou k získání stipendia je vykonávání po dobu dvou let odborné pracovní činnosti u některého z poskytovatelů zdravotních služeb na území Královéhradeckého kraje, a to minimálně na 0,6 pracovního úvazku. Pracovní smlouvu musí zájemce uzavřít do tří měsíců od ukončení studia s tím, že pracovní poměr musí vzniknout do šesti měsíců od ukončení studia.

V Královéhradeckém kraji zajišťuje zdravotnickou péči síť krajských nemocnic a státní Fakultní nemocnice Hradec Králové, která je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech. V kraji fungují i soukromá zdravotnická zařízení.

(ČTK)
Foto: archiv redakce