Pondělí

24. června 2024

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Kraj pomůže uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol

15. 5. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj pomůže uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených středních škol. Letošní novinkou přijímacího řízení je elektronický systém, kde si žáci mohli navolit až tři školy podle svých priorit. Ukázalo se ale, že ne každý zvolil správnou strategii při výběru tzv. záchranné volby, sdělil mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Uchazeči o studium na středních školách se dnes dozvěděli výsledky přijímací zkoušky. Druhé kolo bude od 20. května.

"Víme o desítkách případů, kdy se uchazeči kvůli špatné strategii i přes relativně dobrý výsledek přijímací zkoušky nedostali ani na jednu ze tří zvolených středních škol. Přestože to není problém kraje, snažíme se alespoň touto cestou rodičům a žákům pomoci najít v dané situaci nejlepší možné řešení," uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Arnošt Štěpánek (Piráti).

Kraj na webových stránkách na adrese www.khk.cz/prijimacky zveřejnil formulář, kde zájemci mohou popsat svou situaci a nechat na sebe kontakt, přes který je bude kontaktovat pracovník odboru školství krajského úřadu a pokusí se jim pomoci. Kontaktní formulář je na webu.

Na střední školy v Královéhradeckém kraji se v prvním kole přijímacího řízení hlásilo více než 6500 uchazečů, pro které je v aktuálním přijímacím řízení v nabídce 7573 volných míst. "V letošním přijímacím řízení mohl každý uchazeč podat v prvním kole dle svých priorit až tři přihlášky. Druhé kolo bude od 20. května a bude také centrálně řízené. Přihlášky do druhého kola se budou podávat od 21. do 24. května úplně stejně jako v kole prvním," dodal Lechmann.

Například školy v Hradci Králové budou ve druhém kole vyhlašovat zhruba 100 volných míst na maturitní obory.

Letos poprvé se uchazeči mohli hlásit elektronicky s využitím ověřené identity zákonného zástupce. Přihlášky mohli podávat i takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Uchazeči si mohli nově podat tři přihlášky místo dvou, určovali na nich, na jakou školu chtějí nejvíce.

(ČTK)
Ilustrační foto: Pixabay.com