Pátek

14. června 2024

Nyní

13°

Zítra

15°

Svátek má

Ředitelka Studijní a vědecké knihovny Daniela Ridlová: Čtení je pro mě relax

24. 5. 2024

page.Name
Po dlouhých 22 letech má Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové novou ředitelku. Evu Svobodovou vystřídala od dubna ve funkci Daniela Ridlová. Hradecká rodačka v rozhovoru pro Salonky prozradila, že ředitelkou knihovny byla před 50 lety také její babička. „Ke knihám jsem měla vždycky blízko. Knihovnice byly i moje dvě tety a knihovnice je i moje sestřenice, takže je to takové rodinné postižení,“ říká s úsměvem Daniela Ridlová, která v knihovně působí už přes 20 let. Co ráda čte ve volném čase? Kdo tvoří největší skupinu čtenářů Studijní a vědecké knihovny? Jaké novinky chystá knihovna pro čtenáře v blízké budoucnosti? Nejen to prozrazuje Daniela Ridlová.

V čem je Studijní a vědecká knihovna výjimečná oproti ostatním knihovnám?
To, že jsou v Hradci krajská i městská knihovna, není úplně obvyklé. My jsme krajskou knihovnou, ale samozřejmě poskytujeme služby z velké části právě Hradečanům. Městská knihovna se hodně zaměřuje na čtenářskou gramotnost, na doporučování titulů a více se věnuje beletrii. Pro nás ve Studijní a vědecké knihovně jsou prioritou informace. Chceme propojovat lidi se spolehlivými informacemi. Jsme největší knihovnou v regionu, máme nejrozsáhlejší fond knihovních jednotek a spoustu databází s relevantními zdroji. Nejen, že informace máme, ale naši pracovníci jsou schopní s nimi pracovat. Třídit je, hodnotit a efektivně je využívat. Je pro nás velmi důležitá vzdělávací funkce. Hodně se věnujeme mediální gramotnosti, chceme se zapojit i do digitální gramotnosti. Sami se neustále vzděláváme, abychom pak byli schopní vzdělávat veřejnost.

Mluvila jste o nejrozsáhlejším fondu knihovních jednotek. Jak velký je?
Dohromady máme asi 1,5 milionu knihovních jednotek. Nejsou to jen knihy, ale například i různá periodika. Na rozdíl od městských knihoven z našeho fondu žádné jednotky nevyřazujeme. Uchováváme celé to bohatství, protože funkcí krajské knihovny je i to, zprostředkovávat náš fond ostatním knihovnám v kraji. Máme vůči nim povinnost, podporujeme je a půjčujeme jim knihy z našeho fondu pro jejich čtenáře.

Kolik máte aktuálně registrovaných čtenářů? A mění se nějak výrazně v posledních letech jejich počet?
V současnosti máme zhruba 11,5 tisíce registrovaných čtenářů. Tedy těch, kteří měli aspoň jeden den v roce platnou registraci. V posledních letech se to číslo mění maximálně v řádu stovek, velké výkyvy nepozorujeme. Lehký nárůst jsme zaznamenali poté, co jsme v předchozích letech zavedli registraci zdarma pro studenty do 20 let a pro seniory od 65 let. Zajímavé je, že víc jak polovina našich čtenářů má mimohradeckou trvalou adresu.

Předpokládám, že za to mohou například studenti. Je správná moje představa, že právě oni tvoří podstatnou část vašich čtenářů?
Je to tak. Víc jak polovina našich čtenářů jsou studenti. Nejvíc máme vysokoškoláků, o něco méně pak středoškoláků. Hodně lidí má představu, že velké procento čtenářů tvoří také senioři. U nás je to ale pouhých sedm procent. Druhou největší skupinou po studentech jsou vysokoškolsky vzdělaní lidé v produktivním věku.

Pokud by se chtěl někdo do vaší knihovny nově zaregistrovat, co pro to musí udělat?
Pokud už předem víte, co si u nás chcete půjčit, můžete se předregistrovat přes náš web svkhk.cz, kde vyplníte základní údaje a rovnou si objednáte vybrané knihy. Dokončit registraci ale musíte vždy osobně u nás v knihovně. Potřebujete k tomu občanský průkaz a v případě nároku na slevu nějaký studentský průkaz. Registrace platí na 12 měsíců, pro dospělé stojí 200 korun. Studenti do 20 let a senioři nad 65 let mají registraci zdarma, studenti do 26 let a senioři ve věku od 60 do 65 let zaplatí 100 korun. Další možností je jednorázová registrace na jeden měsíc, za kterou zaplatíte 30 Kč. Registraci potřebují ti čtenáři, kteří si chtějí půjčovat knihy domů. Otevření jsme ale i pro všechny ostatní. Kdokoliv k nám může přijít a číst si přímo v knihovně. A pro zájemce o naše elektronické zdroje nabízíme digitální členství. U něj není nutná osobní návštěva knihovny a čtenář získá na 12 měsíců přístup k našim elektronickým zdrojům přístup z pohodlí domova.

Jak jste se vy osobně dostala k profesi knihovnice?
Moje babička byla v 70. letech ředitelkou hradecké městské knihovny, knihovnice byly i moje dvě tety a knihovnice je i moje sestřenice, takže je to takové rodinné postižení. Ke knihám jsem měla vždycky blízko. Do Studijní a vědecké knihovny jsem se dostala na praxi v rámci studia, po škole jsem sem nastoupila a od té doby jsem tady pořád.

Jaká byla vaše cesta z pozice řadové knihovnice až na post ředitelky?
Začínala jsem jako informační pracovnice ve studovně, to znamená, že jsem zodpovídala dotazy čtenářů a zpracovávala rešerše. Postupem času jsem se stala vedoucí odboru výpůjčních služeb a zástupkyní ředitelky. Když tu paní ředitelka Svobodová nebyla, tak jsem byla schopná ji zastoupit. Přiznám se, že když jsem se teď stala ředitelkou, občas mi trochu chybí kontakt se čtenáři.

Co čtete ve svém volném čase? A kolik třeba ročně přečtete knih?
Určitě to jsou desítky, ale přesně to nedokážu říct. Když je toho v práci hodně, tak klidně čtu nějaký odlehčený žánr. Občas čtu detektivky, ale zajímají mě třeba i životopisy. Mám také naší aplikaci bookport a skrze ní čtu na mobilu i třeba ve vlaku. Čtení je pro mě relax.

Dáváte přednost klasickým knihám nebo čtení s pomocí moderních technologií?
Záleží na tom, kde čtu. Doma dávám přednost klasickým knihám. Když ale jedeme na dovolenou, tak už mnoho let vozíme s manželem čtečky. Dlouho jsem si neuměla představit, že bych četla na mobilu, ale i na to jsem si zvykla.

Předpokládám, že jste v dnešní době udrželi čtenáře, musíte jim nabízet víc, než jen klasické půjčování knih, je to tak?
Určitě ano. A i to půjčování jsme začali nabízet v další podobě. Čtenáři si u nás mohou knížky vyzvednout ve výdejním boxu, kde nejsou nijak omezeni otevírací dobou. Jsou to ale i další věci. vždy se pořádejte různé vzdělávací a kulturní akce pro veřejnost. Pořádáme výstavy, děláme jazykové a výtvarné kurzy, před knihovnou máme hřiště na pétanque. Je toho hodně.

Na postu ředitelky jste vystřídala již zmíněnou Evu Svobodovou, která stála v čele knihovny neuvěřitelných 22 let. V jakém stavu jste knihovnu přebrala?
Jsem přesvědčená, že knihovna funguje dobře. Máme velkou podporu ze strany Královéhradeckého kraje jako našeho zřizovatele a stabilního počtu čtenářů. Návštěvnost se nám po covidu postupně stále zvedá.

Chystáte se po svém nástupu do funkce nějaké novinky, které by mohli čtenáři zaznamenat?
Do budoucna máme v plánu, že bychom nabídli zasílání výpůjček čtenářům mimo Hradec poštou. Byla by to samozřejmě placená služba. Chtěli bychom také rozšířit ten výdejní box. S dalšími nápady určitě přijdou i moji kolegové a kolegyně.

Bude mít knihovnu své místo i třeba za dalších 20 let?
Už s nástupem internetu a později čteček se říkalo, že klasické knihy nebudou potřeba. Ale jsou tu stále. Jako knihovna musíme umět reagovat na situaci kolem sebe. Přichází doba, kdy se bude čím dál tím víc využívat umělá inteligence. Já ji vidím jako pomocníka, ale myslím si, že lidé budou stále chtít stále i ten sociální kontakt. Už mnoho let tady máme selfcheck, kde si mohou čtenáři půjčovat knihy sami. Ze začátku o to byl velký zájem, ale teď už to tak využívané není. Část lidí chce i ten kontakt s knihovníkem. I díky krásným prostorům plní naši knihovnu i sociální funkce. Funguje jako místo setkávání. Často k nám také chodí studenti, kteří ani nejsou našimi čtenáři. Chodí se sem učit, chtějí klid, mají tady wifi i zásuvky. Naše knihovna je otevřená všem. poskytovat se nikomu zpovídat a můžete tady trávit volný čas. Takové místo by mělo mít smysl vždycky.

Letos na podzim bude mít Studijní a vědecká knihovna 75. výročí svého založení. Chystáte nějaké oslavy?
Žádnou velkou oslavu nechystáme, ale určitě to vnímáme jako další příležitost jak ukázat, kdo jsme a co děláme. C ystáme větší akci na první školní den, který letos vychází na 2. září. Plánujeme nějaké stánky před knihovnou, výtvarný workshop, exkurze po knihovně i do míst, kam se běžně nedostanete. Zatím je to ve fázi příprav, ale cílem bude knihovna ještě více otevřít lidem.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: SVKHK, Královéhradecký kraj